Polska jest dziś największym w Europie producentem stolarki okiennej, czyli różnorodnych okien i drzwi z PCV, aluminium oraz  drewna. Aż 70 proc. produkcji stanowi stolarka z PCV, na którą w ostatnich latach wzrosło zapotrzebowanie. Rozbudowa zakładu „Gealan” w Rzgowie, wchodzącego w skład niemieckiej grupy VEKA, wstrzeliła się więc bardzo dobrze w ten wzrost potrzeb rynku. A to oznacza znaczący wzrost produkcji profili w rzgowskim zakładzie i awans do pierwszej trójki w Europie.

Adam Bień, członek Zarządu Gealan Polska nie ukrywa, że w okresie pandemii koronawirusa pojawił się ogromny popyt na profile. Dlaczego? W tym okresie ludzie wzięli się za remonty swoich domów, wymianę stolarki, a ponadto był to również dobry okres dla branży budowlanej. Dzięki wybudowaniu potężnej hali magazynowej (12,5 tys. m kw.), modernizacji istniejącego zakładu, wprowadzeniu nowoczesnego zarządzania i wzniesieniu zaplecza socjalnego możliwe było podwojenie produkcji. Dziś efekty tego rozwoju widać na placu magazynowym zewnętrznym właściwie całkowicie zastawionym profilami przygotowanymi do wysyłki. Obecnie zakład przy ul. Rudzkiej zatrudnia ponad 300 osób.

A wyroby rzgowskiego zakładu należą do bardzo nowoczesnych, dzięki czemu można z nich wytwarzać okna o wyśrubowanych parametrach technicznych. Zakład dostosowuje się też do zapotrzebowania i mody, np. obecnie wytwórcy okien poszukują różnorodnych profili, ale dominują szare. W tym roku hitem są profile nie półokrągłe, jak to było w ostatnich latach, a o kanciastych kształtach. Rocznie powstaje tu 10 mln m profili okleinowanych.

R.Poradowski