Jeden z mankamentów rzgowskiej gminy – brak terenów rekreacyjnych, a szczególnie lasów (4,3 proc. powierzchni). Lasy państwowe zajmują tu powierzchnię zaledwie 26 ha, na szczęście tak niską lesistość rekompensują „zielone płuca” w sąsiedniej gminie Tuszyn. Jeśli idzie o sołectwa rzgowskiej gminy, najwięcej lasów znajduje się w rejonie Romanowa, Guzewa – Babich oraz Huty Wiskickiej – Tadzina. 

Mieszkańcy chętnie korzystają z terenów z zielenią urządzoną, m.in. Parku im. Adama Mickiewicza (0,86 ha) oraz skweru na rogu Łódzkiej i Pabianickiej (033 ha), a także cmentarza wojennego w Starej Gadce (ok. 5,19 ha). Do celów rekreacyjnych nadaje się znakomicie również dolina rzeki Ner, z licznymi oczkami wodnymi, stanowiąca ekosystem, który powinien być pod ochroną. Być może w przyszłości w centrum miasta właśnie na Nerze powstanie zalew z terenem parkowym. Również Struga – niewielki strumień, może być wykorzystany do celów rekreacyjnych, co zamierza wykorzystać jeszcze w tej kadencji lokalny samorząd.  

Choć lesistość rzgowskiej gminy jest symboliczna (pięciokrotnie mniejsza niż w woj. łódzkim), rzgowianie mogą korzystać z pobliskich tuszyńskich lasów. Zbudowana w ostatnich latach ścieżka rowerowa z Gospodarza do Prawdy znakomicie ułatwia dojazd do tych atrakcyjnych „zielonych płuc”. Wspomnijmy na zakończenie o jeszcze jednym ciekawym zjawisku dotyczącym wypoczynku. Otóż w wielu sołectwach powstały place zabaw z terenami zielonymi, np. w Romanowie czy Prawdzie. Z kolei w Kalinku zadbano o dawny zbiornik przeciwpożarowy, który po poszerzeniu i zarybieniu wraz z sąsiednim placem zabaw stał się atrakcyjnym miejscem wypoczynku nie tylko mieszkańców tej miejscowości. Również w Guzewie po gruntownej rekultywacji powstał atrakcyjny staw, w sąsiedztwie którego urządzono plac zabaw i miejsce wypoczynku dla dorosłych.

Ryszard Poradowski