Z naszym zdrowiem psychicznym nie jest najlepiej, a pandemia koronawirusa przyspieszyła wiele procesów i ukazała ich negatywne oblicze. Niestety, sporo ludzi zamknęło się w swoich czterech ścianach, samotność nie sprzyja zdrowiu, w kraju odnotowuje się wiele prób samobójczych. A służba zdrowia – jaka jest, każdy widzi…
Obowiązująca od 1994 roku ustawa o ochronie zdrowia psychicznego sprawiła, że podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Rzgowie radni jednomyślnie przyjęli program ochrony zdrowia psychicznego w gminie na zbliżający się 2022 rok. Obejmuje on głównie promocję zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym, zapewnienie wielostronnej i dostępnej opieki zdrowotnej oraz innych form opieki i pomocy, a także kształtowanie wobec osób z zaburzeniami zrozumienia, tolerancji i życzliwości. Oczywiście program adresowany jest do mieszkańców gminy, ale kładzie nacisk na dzieci, uczniów, rodziców i nauczycieli.
Gdzie można szukać pomocy w przypadku zaburzeń psychicznych? W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Ośrodku Dziennego Pobytu Felicjanki, Gminnej Przychodni Zdrowia, a nawet GOSTiR. Tak, tak – zapewne zdziwi się niejeden Czytelnik – znakomita baza sportowa i treningowa, a więc ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia depresji i zaburzeń lękowych, poprawiają funkcje poznawcze u osób w każdym wieku. Podobną rolę odgrywa także GOK oraz placówki oświatowe. To wszystko jest bardzo ważne w przypadku zaburzeń, bo kontakt z medykiem i farmakologią to ostateczność…
R.Poradowski