W rzgowskiej gminie fotowoltaika nie rozwinęła jeszcze skrzydeł, choć w najbliższych latach z pewnością będzie bardziej wykorzystywana niż dotąd. Przed „zieloną energią” jest bowiem przyszłość, co potwierdzają chociażby ostatnie ceny gazu czy prądu. Czym jest fotowoltaika, jakie płyną z niej korzyści?

Fotowoltaika (z ang. PV) to metoda wytwarzania energii elektrycznej, bezpośrednio z promieniowania słonecznego  – czytamy w jednym z opracowań. – Podstawowym narzędziem, które pozwala przemienić zwykłe światło, w użyteczny dla wszystkich prąd, są panele fotowoltaiczne, zwane też panelami solarnymi. Jak przebiega ten proces? Kiedy promienie słoneczne padają na powierzchnię paneli, zachodzi tzw. zjawisko fotowoltaiczne, którego efektem jest pojawienie się prądu stałego. Powstała w ten sposób energia trafia następnie do kolejnego istotnego urządzenia – falownika (inwertera). Ten przekształca prąd stały w prąd zmienny, czyli taki, którym możesz zasilać telewizor, lodówkę czy pralkę. Ilość wyprodukowanej w ten sposób energii, szczególnie latem, jest zwykle zbyt duża, aby mogła być na bieżąco skonsumowana. Dlatego też, jej nadwyżki, na podstawie umowy z operatorem energetycznym, trafiają do sieci, skąd mogą zasilać urządzenia innych konsumentów. W mniej słonecznych miesiącach – zimą i jesienią, gdy instalacja nie działa z pełną mocą, możesz z kolei odebrać część (70-80%) wysłanego naddatku z sieci, aby zasilić swoje urządzenia. Warto przypomnieć, że panele słoneczne często mylone są z kolektorami. Kolektory słoneczne służą jednak wyłącznie do uzyskiwania ciepła.

Opisany powyżej proces, który pozwala oddać nadwyżki energii, by odebrać ją w mniej wydajnych okresach, to tzw. net-metering. Polega on na bilansowaniu prądu wprowadzanego do sieci energetycznej i prądu pobieranego, w danym okresie rozliczeniowym (zwykle półrocznym). Nadwyżka wyprodukowana w słonecznych miesiącach trafia do “wirtualnego magazynu” w sieci ogólnej, skąd zostanie pobrana, gdy Twoja bieżąca produkcja nie będzie w stanie w całości pokryć Twojego zapotrzebowania. Właściciele mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kWp, jako prosumenci, mogą za darmo odebrać 80% nadwyżki wysłanej do sieci. Dla instalacji większych niż 10 kWp, ale nie większych niż 50 kWp, współczynnik ten wynosi 70%.

Obecnie w rzgowskiej gminie instalacje fotowoltaiczne znajdują się zaledwie w 3 obiektach: GOK, Szkole Podstawowej w Kalinie i OSP Prawda. W GOK jest niewielka, może dlatego niemal o niej zapomniano. Przed dwoma laty planowano zainstalowanie instalacji fotowoltaicznych we wszystkich szkołach gminy, ale na razie panuje zastój. W Guzewie,  m.in. dlatego, że mieszkańcy starają się o doprowadzenie do tej miejscowości gazu ziemnego. Z pewnością kłopoty techniczne i cenowe  też nie sprzyjają dziś rozwojowi fotowoltaiki…

R.Poradowski