17 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Jest to dzień, w którym wspominamy wszystkich, którzy stracili życie na drogach, oraz ich bliskich, doświadczających ogromnego bólu i straty. To również moment refleksji nad przyczynami tych tragedii i przypomnienia o konieczności dbania o bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym także w Łódzkiem. To także moment szczególny – wszak chodzi o to, by z naszych dróg zniknęły krzyże i inne symbole przypominające ludzkie tragedie.

W tym szczególnym dniu zwrócono uwagę na skalę tragedii, jaką są wypadki drogowe. Jak informuje asp. Aneta Błędniak-Kałka z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Łodzi, każdego dnia na drogach województwa łódzkiego zostaje poszkodowanych w wypadkach lub ginie wiele osób. W tym roku doszło już do 1968 wypadków, w których zginęło 121 osób, a 2288 zostało rannych (dane od 1 stycznia do 14 listopada 2024 r.) W porównaniu do analogicznego okresu minionego roku, liczba ofiar śmiertelnych zmniejszyła się, w 2023 roku w wypadkach drogowych zginęło 140 osób. Każda ofiara to ktoś, kogo kochamy, ktoś, kto miał marzenia i plany. To często zerwane więzi, niewypełnione marzenia i ból, który towarzyszy przez całe życie. Jako funkcjonariusze widzimy ten ból na co dzień i wiemy, że wiele z tych tragedii można było uniknąć.

Każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków. Nadmierna prędkość, alkohol, rozproszenie uwagi – to tylko niektóre z czynników, które prowadzą do tragicznych konsekwencji. Pamiętajmy, że każda podróż powinna odbywać się z zachowaniem najwyższej ostrożności. Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych to nie tylko moment zadumy, ale także okazja do podjęcia wspólnych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach. Każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Źródło: KWP w Łodzi

Ryszard Poradowski