Tylko o nielicznych zabytkach znajdujących się w rzgowskiej XVII-wiecznej świątyni możemy powiedzieć coś więcej niż to, co oglądamy na własne oczy. Większość nie jest sygnowana nazwiskiem twórcy, więc nie wiemy kiedy i gdzie, a także przez kogo zostały wykonane.
Dzięki pomnikowej pracy historyka sztuki Pawła Migasiewicza, autora opasłej książki o Stanisławie Wolnowiczu, wiemy, że część ołtarzy bocznych w rzgowskiej świątyni wykonana została właśnie przez tego znakomitego rzeźbiarza, który przez wiele lat swój warsztat posiadał w Łasku. Wykonywał on na zamówienie wiele ołtarzy do kościołów w całej Polsce, m.in. także w naszym regionie. Barokowe rzeźby Wolnowicza znajdują się m.in. w jednym z kościołów Warty, spotkać je można także w łaskiej kolegiacie.
Znamy też autora obrazu św. Rocha znajdującego się w jednym z bocznych ołtarzy w Rzgowie. Był nim malarz Henryk Piątkowski (1853- 1932), znakomity znawca malarstwa polskiego i europejskiego, krytyk sztuki. Jego dziełem są liczne portrety, m.in. wieszcza Adama Mickiewicza, a także wielu mu współczesnych malarzy. Malarz urodził się w Kijowie, ale większość życia spędził w Warszawie. Wiele jego obrazów znajduje się w prywatnych zbiorach i są cenione do dziś.
Nie wiemy dokładnie, w jaki sposób obraz św. Rocha trafił do Rzgowa: czy został zamówiony przez parafię, a może władze kościelne zakupiły go w ramach promowania naszych twórców i polskiego malarstwa? Piątkowski aczkolwiek wywodził się z kresowego ziemiaństwa, niemal przez całe życie borykał się z kłopotami finansowymi, więc może dlatego malował także święte obrazy, gdyż mógł liczyć na ich szybką sprzedaż.
Malarz przedstawił św. Rocha jako podróżnika, na boso, w brązowym habicie, w pelerynie zdobionej muszelkami, podpartego kijem. Widoczny też półnagi starzec, chłopiec i pies z kromką chleba w pysku symbolizują to, z czym podczas wędrówki spotykał się święty.
W rzgowskiej świątyni są też dzieła sztuki, których twórców nie znamy, nie wiemy np. kto wykonał pięknie rzeźbioną ambonę czy obraz w ołtarzu głównym przedstawiający biskupa Stanisława i polskiego króla. To ostatnie dzieło podczas niedawnej renowacji ołtarza poddano także konserwacji.
Na zdjęciu: portret Henryka Piątkowskiego namalowany przez Stanisława Lentza
R.Poradowski