„Fermina 3” złożyła 5 jaj, ale wykluły się tylko 4 pisklęta. Piąte jajo okazało się niezalężone. To normalne zjawisko – zapewniał prof. Piotr Zieliński – rokrocznie kilka procent gniazd bocianów czarnych zawiera niezalężone jaja. Niestety jeden z czterech pisklaków nie przeżył, Tak było w ubiegłym roku. W 2023 roku projekt edukacyjny „Bociany czarne online” jest kontynuowany.

W ubiegłym roku wysiadywanie czterech jaj trwało średnio prawie 31 dni i rozciągnięte było w czasie, co w praktyce oznacza, że to ostatnie jest zwykle najmniejsze i najsłabsze, odstając w rozwoju od wcześniejszych. To efekt swoistej strategii rodzicielskiej związanej z dostosowywaniem liczby i jakości potomstwa do zasobów pokarmowych dostępnych dla piskląt. Jeśli w okolicy brakuje np. małych ryb lub mamy do czynienia np. z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, rodzicom trudno jest wykarmić sporą gromadę głodnych pisklaków, w tej sytuacji te najsłabsze zwykle giną.

Jak nas informuje rzecznik prasowy RDLP w Łodzi Alicja Sitek, w tym roku wspomniany program jest kontynuowany i można obserwować to wszystko, co dzieje się w gnieździe bociana czarnego. W obserwowanym okiem kamery gnieździe pierwsze jajo złożone zostało 12 kwietnia, potem były jeszcze trzy. 14 maja wykluł się pierwszy maluch, a trzy dni później – ostatni z czwórki. Niestety, z powodu ataku puszczyka zginął jeden bocianek, a kilka dni później kolejny – tym razem na skutek porwania przez jastrzębia.

„Bociany Czarne Online” to projekt edukacyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, realizowany od 2016 roku we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim – Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska. Opiekunem merytorycznym jest prof. Piotr Zieliński. W pracach terenowych uczestniczą: Bartosz Janic, Piotr Zieliński, Michał Strawiak i leśnicy z RDLP w Łodzi.  Dzięki kamerze możemy obserwować ten niesamowity gatunek wprost w gnieździe znajdującym się na dębie w woj. łódzkim. Ponieważ bocian czarny jest ptakiem wyjątkowo płochliwym, lokalizacja gniazda objęta jest tajemnicą. Na szczęście z roku na rok przybywa gniazd czarnego bociana, także w okolicach Łodzi, m.in. w leśnictwie Tuszyn.

Strona projektu https://www.lodz.lasy.gov.pl/…/www-lodz-lasy-gov-pl

tel. 724-722-208

R.Poradowski