– Co spowodowało, że zdecydowała się Pani na start w wyborach na stanowisko burmistrza Rzgowa?

– Do kandydowania namówili mnie mieszkańcy gminy Rzgów, którzy dobrze oceniają moją pracę w Urzędzie Miejskim i widzą we mnie szansę na traktowanie ich podmiotowo, gospodarne i sprawne zarządzanie, doceniają moją wiedzę oraz wartości, którymi się kieruję. Gmina Rzgów to moje „centrum życiowe” od 18 lat. Zaczęłam tutaj pracę niedługo po studiach, tu chodzili do przedszkola i szkoły moi synowie, tutaj prowadzę swoją działalność gospodarczą, robię zakupy, mam przyjaciół i znajomych.  Moje doświadczenie zawodowe i kompetencje pragnę wykorzystać na rzecz mieszkańców gminy Rzgów.

– Co predysponuje Panią na to stanowisko?

– Moje atuty to ponad 16-letnie doświadczenie w pracy samorządowej, w tym blisko 6-letnie jako zastępca burmistrza Rzgowa, wykształcenie administracyjne, przedsiębiorczość, decyzyjność. Potrafię skutecznie pozyskiwać środki zewnętrzne jako urzędnik i jako przedsiębiorca. Na mieszkania interwencyjne i gminne żłobki pozyskałam ponad 2 mln złotych środków rządowych i unijnych, utworzyłam też własny Klub dziecięcy z samodzielnie pozyskanych funduszy unijnych. Biegle znam angielski, komunikuję się po niemiecku i francusku. Z powodzeniem łączę bycie mamą trójki dzieci z prowadzeniem biznesu i pracą na etacie dla międzynarodowej firmy. Nie mam partyjnych zobowiązań.

Wprowadziłam gminę Rzgów do stowarzyszenia gmin dobrego życia, bo właśnie dobrą jakość życia mieszkańców postawiłam sobie za cel swoich działań.

– Co uważa Pani za swoje największe osiągnięcie podczas pracy na stanowisku zastępcy burmistrza?

– Utworzenie pierwszych żłobków w Guzewie i Rzgowie –dostrzegłam potencjał tkwiący w budynku gminnym przy Letniskowej i projektowanym przedszkolu w Guzewie, nadzorowałam przebudowę, prace wykończeniowe, przeprowadzałam postępowania na wybór wyposażenia, konkurs na dyrektora, stworzyłam te miejsca prawnie i instytucjonalnie. Znana byłam też z innych inicjatyw społecznych, takich jak Lodówka Społeczna, utworzenie w Rzgowie filii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, utworzenie mieszkań interwencyjnych dla ofiar przemocy domowej, modernizacja MOPS i bazy oświatowej, organizacja dowozów dla uczniów SP w Guzewie. Ze wszystkich zadań, które były w zakresie moich kompetencji, w pełni się wywiązałam, a nadzorowana przez mnie oświata, służba zdrowia, kultura i sport odnotowały znaczący rozwój. Dla mnie zawsze liczył się człowiek.

– Czy ma Pani jakieś doświadczenie w biznesie, czy prowadzi lub prowadziła Pani firmę?

– Od 2023 roku prowadzę działalność gospodarczą – trzon firmy to klub dziecięcy, który stworzyliśmy z mężem z miłości do dziecka. Na miejsce prowadzenia biznesu wybrałam oczywiście Rzgów.

– Jakie są, Pani zdaniem, najpilniejsze inwestycje w gminie i zadania priorytetowe?

– Na kanwie ostatnich wydarzeń z Romanowa, niewątpliwie naprawa i dalszy rozwój systemu zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania ścieków. Równie ważna jest infrastruktura drogowa – w wielu miejscach mieszkańcy nie są w stanie dotrzeć suchą stopą z przystanku do własnych domów. Ważne jest uruchamianie kolejnych terenów inwestycyjnych i wsparcie Urzędu dla przedsiębiorców. Należy zająć się rozbudową Gminnej Przychodni Zdrowia Rzgowie, która nie może obecnie zwiększyć liczby lekarzy – specjalistów z powodu braku miejsca. Uważam też za swój priorytet utworzenie żłobka i punktu przedszkolnego w Starowej Górze oraz gruntowną modernizację Stadionu Miejskiego w Rzgowie, bo to jedna z wizytówek miasta. Skupić się trzeba będzie także na odbudowie zespołu pracowników Urzędu Miejskiego. Zamierzam zaprosić do rozmów przedsiębiorców z gminy Rzgów i zapytać o ich trudności i plany oraz stworzyć dobry klimat dla nowych inwestorów. Niestety, ostatnio przegrywamy w tej konkurencji z Tuszynem czy Brójcami, gdzie powstają inwestycje pożądane z punktu widzenia budżetu samorządowego. Chcę również zgody w Radzie Miejskiej. Musimy pochylić się w końcu nad zbilansowaniem budżetu – nie może być tak, że na zapłacenie za rachunki bieżące bierze się kredyty. Ale jako kobieta – przedsiębiorca i matka trójki dzieci, wiem doskonale co to mądre gospodarowanie.

– Jaki ma Pani pomysł na zarządzanie gminą?

– Chcę połączyć kompetentnych i przedsiębiorczych ludzi w Radzie Miejskiej, Urzędzie i jednostkach podległych, abyśmy wspólnie dla mieszkańców stworzyli zgodny i skuteczny zespół menedżerów, który rozwinie potencjał gminy Rzgów, zachowując w centrum swoich działań dobro drugiego człowieka. Drzwi mojego gabinetu, podobnie jak moje serce, będą zawsze otwarte dla mieszkańców gminy Rzgów. Dotrzymam danego słowa.

Rozmawiał Ryszard Poradowski