Miło nam poinformować, że książka Ryszarda Poradowskiego, redaktora naczelnego „Gazety Rzgowskiej” doczekała się pięknej promocji. Album dziennikarza został nazwany „czystą sztuką”.

16 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Rzgowie odbyła się promocja albumu  „Zaczarowany Świat Zasupłanych” autorstwa Ryszarda Poradowskiego, wydanego przez gminę Rzgów. Jej nakład to 800 egzemplarzy, a praca nad nią trwała rok. Zawiera 200 barwnych  fotografii i część opisową poświęconą paniom z Rękodzieła Artystycznego „Zasupłane”, działającym przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rzgowie.  Burmistrz Mateusz Kamiński nazwał album „czysta sztuką”.

Dziesięć pań z koła „Zasupłane” podjęło się tworzenia pięknych, unikatowych rzeczy na podstawie obrusów, serwet, haftowanej bielizny, decoupage, ozdób świątecznych, które jakimś cudem przetrwały w domach – odziedziczone po babkach i prababkach. Wtorkowej promocji towarzyszyła wystawa rękodzieła, o którym jest mowa w książce. Redaktor Ryszard Poradowski rozbawił gości opowieścią o tym, jak podczas pracy nad albumem  nauczył się rozróżniać finezyjne, koronkowe frywolitki od frywolnych niewiast.


Koło powstało w 2011 roku z inicjatywy Wojciecha Skibińskiego, ówczesnego dyrektora GOK- w Rzgowie. Pomysł polegał na ratowaniu idących w zapomnienie technik rękodzieła artystycznego.   Album wydany przez gminę Rzgów to próba scharakteryzowania unikatowych umiejętności „zasupłanych” artystek.

Henryka Kosińska – przewodnicząca koła tworzy frywolitki, temari – wzory haftu japońskiego i znana jest z miłości do klocków, a właściwie do koronki klockowej z Bobowej.

Krystyna Bednarska – absolwentka włókiennictwa Politechniki Łódzkiej  szydełkuje i haftuje krzyżykami.

Izabela Bolonek – specjalizuje się w filcowych zabawkach.

Marianna Dublewska – mistrzyni szydełka i drutów.

Lilianna Godzińska – specjalizuje się w hafcie filetowym. Tą techniką wykonała Matkę Boską.

Jadwiga Kaczorowska – jej powołaniem jest malarstwo, choć nikt z rodziny nie zdradzał takich pasji.

Jolanta Makiewicz – kiedyś dostała starą i zniszczoną rerwetę wykonaną haftem richelieu.  Jako samouk postanowiła ją odtworzyć. Natomiast Krystyna Makiewicz na emeryturze poznała tajniki haftu krzyżykowego. Maluje obrazy na kanwie wyszywając tysiące krzyżyków.

Halina Staniszewska – nauczyła się haftu krzyżykowego w kardiologicznym ośrodku rehabilitacyjnym na Popiołach, gdzie pracowała. Dom zamieniła w wielką galerię krzyżykowych obrazów.

Monika Starzomska znana jest z pisanek zdobionych techniką decoupage. Jeszcze w latach PRL była zafascynowana ziemiaństwem.  Babcia zaszczepiła jej miłość do rzeczy pięknych.

Krystyna Sumera – haftuje obrazy. Największy obraz to „Ostatnia wieczerza” wymiary: pół na półtora metra! Praca nad nim trwała około 8 miesięcy.

Halina Zaremba – zamiast nici lub pędzla, tworzy sztukę nawiercając wiertarką tykwy. Należy do grupy kilku „zasupłanych” kobiet, które również wyczarowują wielkanocne, ażurowe pisanki przy pomocy wiertarki.