To nie jest łatwa i bezpieczna praca. Każdego dnia policjanci podejmują interwencje wobec osób z zaburzeniami świadomości, agresywnych, będących pod wpływem środków odurzających, czy też w stanie upojenia alkoholowego. W tego typu interwencjach finał jest zawsze wielką niewiadomą. Policjanci podczas szkoleń RNZ przygotowują się do nagłej modyfikacji taktyki podyktowanej zmianą zachowania takiej osoby.

Szkolenia z reagowania na niestandardowe zachowania osób (RNZ), wobec których policjanci podejmują interwencje, ruszyły w 2021 roku, wprowadzone decyzją komendanta głównego policji. Odbywają się w ramach szkolenia zawodowego centralnego w Szkołach Policji, a w poszczególnych garnizonach, także łódzkim, realizowane w programach doskonalenia zawodowego lokalnego dla policjantów służby prewencyjnej. Celem jest doskonalenie umiejętności policjantów w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego, taktyk i technik interwencji, współdziałania z innymi służbami podczas interwencji, udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej podczas interwencji, stosowania zasad komunikacji w podejmowaniu interwencji i reagowania na niestandardowe zachowania osób.

Tego typu szkolenia rozpoczynają się przypomnieniem ogólnych zasad dotyczących interwencji policyjnych, podstaw prawnych stosowania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. Kolejny element treści szkoleniowych dotyczy psychologicznych aspektów podejmowania interwencji wobec osób zachowujących się niestandardowo. W tym przypadku podkreśla się podczas godzin szkoleniowych, jak ważne jest rozpoznanie zaburzeń psychicznych, dla wyboru odpowiedniej formy komunikacji z taką osobą, zarówno dla bezpieczeństwa tego wobec którego podejmowana jest interwencja, osób postronnych i samego policjanta. Doskonalenie umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy, jest również elementem omawianego szkolenia. Taktyki i techniki interwencji zawarte w programie szkolenia obejmują techniki obrony, współdziałania w patrolu dwuosobowym, transportowanie osoby.

Ważnym etapem szkoleń RNZ jest symulacja interwencji policyjnych, podczas której funkcjonariusze mają możliwość ćwiczyć przeprowadzanie interwencji wobec różnych kategorii osób, w różnych sytuacjach i miejscach. Uczą się jak reagować, kiedy osoba jest agresywna, nie stosuje się do poleceń policjanta. Scenariusze stworzone na potrzeby szkoleniowe, obejmują także interwencje podczas której mamy do czynienia z osobą w kryzysie psychicznym. To sytuacje trudne, wymagające od funkcjonariuszy odpowiedniego podejścia i umiejętnego użycia emocji. Szkolenia RNZ odbywają się cyklicznie i biorą w nich udział policjanci służby prewencyjnej.

Dagmara Mosińska