Stał się nieodłącznym towarzyszem ludzi, jest z nami na co dzień, nawet w niewielkich miejscowościach. Mowa o hałasie komunalnym (miejskim), który po zanieczyszczonym powietrzu jest drugim czynnikiem wpływającym negatywnie na nasze życie i zdrowie. Czym zatem jest hałas komunalny? Specjaliści mówią, że to wszystkie niepożądane dźwięki emitowane wewnątrz i na zewnątrz budynków osiedli mieszkaniowych. Hałas mierzy się w decybelach, np. szelest liści przy łagodnym wietrze to zaledwie 10 db, bardzo spokojna ulica bez ruchu – 30 dB, ruch uliczny – 90 dB, motocykl bez tłumika – 100 dB, piła łańcuchowa – 110 dB, eksplozja bomby – 160 dB, wybuch wulkanu – 300-350 dB. Dodajmy, że źródłem hałasu komunalnego może być hałas dobiegający z pawilonu usługowego, wirującej pralki czy ciężko zamykających się drzwi wejściowych do bloku mieszkalnego, ale i niewielkie przyjęcie u sąsiadów za ścianą.

W Rzgowie, gdzie raczej nie ma skoncentrowanego budownictwa wielorodzinnego, źródłem hałasu komunalnego mogą być decybele dobiegające z obiektów sportowych czy rozrywkowych. Zapewne ze swoistym dyskomfortem akustycznym mamy do czynienia w sąsiedztwie stadionu sportowego, ale tak dużych imprez jest tu jak na lekarstwo. Tymczasowy i umiarkowany tego typu hałas może występować także w innych miejscowościach gminy, m.in. w Starowej Górze, a w przyszłości – w Starej Gadce, w rejonie wznoszonego dużego osiedla deweloperskiego.

Znacznie bardziej uciążliwy dla mieszkańców jest dziś hałas innego rodzaju – komunikacyjny. Wzrastający z roku na rok ruch pojazdów sprawia, że hałas doskwiera szczególnie mieszkańcom centrum miasta i takich ulic jak: Grodziska, Tuszyńska, Łódzka i Pabianicka. Czy można go ograniczyć? Tak, budując obwodnicę i wyprowadzając ruch tranzytowy z centrum Rzgowa, ale to w najbliższych latach jest nierealne. Bardziej możliwe jest ograniczenie szybkości pojazdów i układanie dywaników asfaltowych wyciszających hałas. Ten ostatni sposób jest coraz popularniejszy i wiąże się ze stosowaniem różnorodnych nowoczesnych składników masy asfaltowej proponowanych przez badaczy. W Rzgowie nie sięgnięto jeszcze do tej metody, ale być może już przy modernizacji ulic w centrum miasta takie mieszanki asfaltu zostaną zastosowane…

R.Poradowski