Czy Rzgów, który do Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia Cittasłow (prawie 270 miast na kilku kontynentach) włączył się dopiero w 2017 roku, może wnieść coś dobrego na rzecz 30 innych ośrodków Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow? – to pytanie zadawałem sobie przy lekturze książki Elizy Farelnik, Agnieszki Stanowickiej i Wioletty Wierzbickiej pt. „Cittaslow – model rozwoju i współpracy małych miast” wydanej niedawno w Olsztynie.

Z lektury książki wynika, że gród nad Nerem jest w znacznie lepszej sytuacji gospodarczej niż wiele innych miasteczek członkowskich Cittaslow, co w przypadku Rzgowa ma ścisły związek z dynamicznym rozwojem w ostatnim ćwierćwieczu, związanym przede wszystkim z centrami handlowymi. Jednak trzeba podkreślić, że Gospodarze grodu nad Nerem wybrali rozwój nie kolidujący ze zdrowym stylem życia mieszkańców. Do dziś np. nie powstają tu firmy stanowiące rażące zagrożenie dla środowiska, rozwija się też infrastrukturę komunalną. Na tej bazie, dodatkowo wzbogaconej kulturą, od lat budowana jest też lokalna tożsamość.

Pierwszym miastem w krajowej sieci Cittaslow był Reszel (2007 r.), następnie Bisztynek, Biskupiec oraz Lidzbark Warmiński. Rzgów przystąpił do polskiej sieci (druga pod względem wielkości na świecie, po Włoszech) w 2017 roku, po nas do sieci włączyły się jeszcze: Sianów, Sierpc i Wydminy. Większość ośrodków polskiej sieci znajduje się w woj. warmińsko-mazurskim (22), którego władze świadomie postawiły na Cittaslow, co owocuje rozwojem tych ośrodków. Wszystkie miasta członkowskie dążą do polepszenia jakości życia mieszkańców.

Wszystkie miasta mają specyficzne położenie geograficzne, charakteryzują się licznymi walorami przyrodniczymi oraz wieloma zabytkami. Pod tym względem Rzgów ma jeszcze sporo do zrobienia. Wykorzystanie wielu „uśpionych” dotąd walorów to szansa na przyciągnięcie m.in. turystów. Jednak warto podkreślić za autorkami książki, że pod względem potencjału społeczno-gospodarczego Rzgów już dziś znajduje się na pierwszym miejscu: wśród miast członkowskich Cittaslow w kraju posiada najwyższy poziom rozwoju przedsiębiorczości (na 1000 mieszkańców Rzgowa przypada aż 212 podmiotów sektora prywatnego).

Rzgów od lat kreuje odejście od „pędu życia”.I właśnie ta przesłanka decydowała o przystąpieniu miasta do polskiej sieci, ale istotny był też proekologiczny i prozdrowotny model życia. Na jakich polach Rzgów może być najaktywniejszy i współpracować z innymi ośrodkami sieci? Przede wszystkim na polu promocji miasta, turystyki, kultury, ekologii i bezpieczeństwa. Miasto ma już sporo doświadczeń i z innymi może się nimi podzielić.

R.Poradowski