W dziedzinie ochrony środowiska w rzgowskiej gminie najważniejszym problemem jest zły stan jakości wód powierzchniowych i wzrastające zagrożenie hałasem komunikacyjnym, utrzymująca się dysproporcja między długością sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz lokalna emisja zanieczyszczeń z kotłowni indywidualnych, a także napływ szkodliwych pyłów i gazów z sąsiednich aglomeracji.

Działania na różnych polach zmierzają do stopniowego eliminowania negatywnych zjawisk, choćby poprzez przebudowę ulic i budowę ścieżek rowerowych, porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej czy wspieranie mieszkańców przy usuwaniu wyrobów azbestowych. Powiedzmy sobie jednak szczerze – społeczne oczekiwania są jednak znacznie większe od możliwości finansowych i organizacyjnych gminy.

Przedstawiony niedawno rzgowskim radnym raport z zakresu ochrony środowiska w gminie w latach 2022-2023 ukazuje z jednej strony dokonania na tym polu, które są niemałe, ale z drugiej strony olbrzymie potrzeby wynikające ze stanu środowiska i sygnałów płynących do mieszkańców.  Wspomniany program ochrony środowiska rzeczywiście stanowi podstawowe narzędzie prowadzenia polityki samorządowej w gminie. Chodzi o to, by były widoczne i oczekiwane efekty ochrony środowiska przed degradacją. Jak piszą autorzy raportu, znaczną część zadań wpisuje się w oczekiwania mieszkańców, m.in. zmniejszenie hałasu komunikacyjnego, poprawa jakości powietrza i poprawa jakości wody.

Zadania niezrealizowane według autorów raportu „stanowią znikomy odsetek w całości zadań planowanych na lata 2022-2023”, natomiast realizacja głównych celów strategicznych była realizowana prawidłowo. Powodem jest, jak można się domyślać, brak środków, przesunięcie terminów realizacji całości lub części zadania na kolejne lata, zmiana priorytetów wykonawczych wynikająca także z potrzeb gminy. Te braki i mankamenty „powinny być jednak uwzględnione przy opracowaniu nowego programu ochrony środowiska”.

Ryszard Poradowski