W to trudno uwierzyć, ale jeszcze kilkanaście lat temu gospodarze gminy nie byli zainteresowani przyciąganiem do Rzgowa turystów. To się zmieniło i teraz gmina otwiera się na przybyszów, oferując wiele atrakcji – od zabytków poczynając, a na czystym powietrzu kończąc.
W ostatnich latach pojawiły się w mieście tablice informacyjne o zabytkach i innych atrakcjach, a także wydawnictwa promujące Rzgów. Dziś można podziwiać nie tylko najstarszy zabytek Rzgowa, czyli XVII-wieczną świątynię, ale i oryginalnie podświetlony stalowy most tramwajowy na Nerze, a także zegar słoneczny na Starym Rynku. Przybysze podziwiają też Park Miejski im. Adama Mickiewicza, utworzony jeszcze w okresie zaborów, u progu XX wieku, w którym znajduje się m.in. Pomnik Niepodległości, a także oryginalny tron króla Kazimierza Jagiellończyka.
Do Rzgowa zagląda już coraz więcej turystów, szczególnie tych rowerowych przybywających tu głównie z pobliskiej Łodzi. W tym roku oddano kolejny odcinek ścieżki rowerowej umożliwiającej dojazd z Łodzi przez Rudę do samego Rzgowa. Oczywiście w gminie przybywa innych ścieżek rowerowych, choćby w tym roku z Guzewa do Prawdy.
Gospodarze nie poprzestają na tym, co już zrobili w ramach promocji gminy i przyciągania turystów. W tym roku w pobliżu mostu na Nerze pojawił się tramwaj, jaki niegdyś kursował do Rzgowa. Znajdzie się w nim pierwsza niewielka ekspozycja poświęcona właśnie linii tramwajowej do tej miejscowości funkcjonującej przez kilkadziesiąt lat, a także dziejom miasta. Przygotowywane są też wydawnictwa przybliżające dawny i współczesny Rzgów.
R.Poradowski