Kilkadziesiąt lat musieli czekać mieszkańcy rzgowskiej gminy na bibliotekę z prawdziwego zdarzenia (luty 2020 r.). Zanim trafiła ona do nowej siedziby przy ulicy Szkolnej, do „Pałacu Kultury”, jak mawiają niektórzy przybysze odwiedzający GOK, wielokrotnie zmieniała siedzibę, czasami z lepszej na jeszcze gorszą. Te przeprowadzki stanowiły udrękę bibliotekarek. Na szczęście to już historia. Teraz książnica ma znakomite warunki do gromadzenia i udostępniania zarówno książek jak i prasy, a także organizowania różnorodnych spotkań, np. z pisarzami. Dodajmy, że biblioteka dla wielu uczniów sąsiedniej szkoły to jednocześnie świetlica, w której mogą odrobić lekcje. Do książnicy zaglądają także najmłodsi, czyli przedszkolaki. 22 bm. odbędą się tu warsztaty dla maluchów, wprowadzające ich w świat książki.
W ubiegłym roku biblioteka odnotowała aż 1160 czytelników, którzy wypożyczyli prawie 14600 książek, dodatkowo z blisko 4600 książek skorzystali czytelnicy na miejscu. To całkiem niezły wynik jak na dzisiejsze czasy, w których książkę zastąpił internet i komputer. Na szczęście nie brak takich miłośników książki, którzy z obrzydzeniem patrzą na ekran komputera i delektują się nie tylko treścią, ale i pięknem szaty graficznej, kolorową oprawą, a nawet zapachem farby drukarskiej. Dla nich książka to prawdziwy przyjaciel pozwalający wędrować przez życie i świat. Wielu rzgowian chętnie zagląda do biblioteki, bo mają tu na półkach nowości, które w księgarniach są coraz droższe, a tym samym dla wielu mniej dostępne. Anna Malinowska, szefowa rzgowskiej książnicy z zadowoleniem odnotowuje, że w ubiegłym roku dzięki dotacji resortu kultury i lokalnego samorządu (łącznie 42800 zł) zakupiła 1624 woluminy. W 2021 roku przybyło mniej książek, bo 1522 woluminy. Trzeba przyznać, że samorząd od lat dba o bibliotekę, widząc w niej nie tylko magazyn i wypożyczalnię książek, ale i placówkę kulturalną z prawdziwego zdarzenia, zmieniającą świadomość mieszkańców i oblicze miasta oraz gminy.
W związku z Rokiem Wisławy Szymborskiej, 24 marca br. (godz. 18) biblioteka wspólnie z Domem Kultury organizuje wieczór poezji laureatki Nagrody Nobla. To spotkanie z utworami W. Szymborskiej wpisze się w tradycyjnie obchodzony także w grodzie nad Nerem Światowy Dzień Poezji.
R.Poradowski