Pierwotny stan tabernakulum z wiekowego kościółka w Łaznowie w dekanacie koluszkowskim, zobaczyć dziś  można jedynie na fotografiach. Było w fatalnym stanie, zniszczone przez czas. Po żmudnej odnowie tego zabytku w znanej rzgowskiej firmie ZNICRO, prowadzonej od lat przez Jana Hejwowskiego i jego syna Macieja, tabernakulum wygląda jak nowe. Wnętrze odzyskało dawny blask, wzmocniono całą konstrukcję, naprawiono także oryginalny zamek. 

Prace nad przywróceniem dawnego wyglądu tabernakulum trwały kilka tygodni. Wymagały nie tylko odtworzenia dawnych srebrnych i złotych pokryć metalu, ale i napraw zamknięcia. Zamek trzeba było rozebrać, oczyścić i złożyć powtórnie, by działał jak nowy. Oczyściliśmy też tabliczkę mówiącą o fundatorach tabernakulum – wyjaśnia Jan Hejwowski.

Z jakiego okresu pochodzi tabernakulum z Łaznowa? Nie wiadomo,  choć wiemy, że ufundowane zostało przez „Sofiae Piekarska et Animarum Fundatorum”. Proboszcz parafii, który zlecił rewaloryzację rzgowskiej firmie znanej z ratowania wielu zabytków kościelnych, czeka teraz na odbiór robót przez konserwatora zabytków, by zabrać tabernakulum do  swojej świątyni.

Istniejąca już kilkadziesiąt lat firma ZNICRO zajmuje się głównie różnorodnymi usługami galwanicznymi, ale jednocześnie ratuje wiele zabytków, np. przed laty przywróciła dawny wygląd staremu oryginalnemu żyrandolowi w kościele w nadpilicznym Sulejowie, wykonała też sporo prac w rzgowskiej XVII-wiecznej świątyni.

R.Poradowski