Na ponad 100 ton azbestu opiewają tegoroczne 53 wnioski mieszkańców gminy Rzgów na usunięcie tego niebezpiecznego materiału. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi przeznaczył na ten cel prawie 52 tys. złotych, ponad 10 tys. zł dołoży samorząd. Usuwaniem i neutralizacją azbestu zajmują się specjalistyczne firmy, dysponujące odpowiednimi narzędziami i metodami.
Jak wykazała inwentaryzacja azbestu w gminie Rzgów w 2017 roku, ten niebezpieczny dla naszego zdrowia materiał budowlany, służący głównie do montażu pokryć dachowych, znajdował się w 980 posesjach, zajmując 135 tys. m kw. (2146 ton). Już w następnym roku ruszyło usuwanie azbestu z prawie 100 posesji, w następnym – z 70. W latach 2018-2020 udało się zlikwidować azbest w 173 nieruchomościach (ponad 364 tony). Dofinansowywanie w ponad 90 procentach całej akcji daje szansę na systematyczne usuwanie z domostw azbestu, nazywanego często „cichą śmiercią”.
Gdy w 2017 roku zinwentaryzowano azbest w gminie, wyliczono, że na usunięcie „cichej” śmierci potrzeba aż 2,7 mln zł Dlatego – jak informuje Agata Kijewska z Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Rzgowie – program usuwanie tego szkodliwego materiału budowlanego, niegdyś masowo używanego na pokrycia dachowe, rozłożono na wiele lat. Mimo wysokich kosztów całej operacji, jest ona systematycznie realizowana, m.in. dzięki dużemu finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
R.Poradowski