Z wykonanej w 2019 roku przez Urząd Miejski w Rzgowie inwentaryzacji źródeł niskiej emisji wynika, że 67,7% domostw w gminie posiada piece poniżej 3 klasy, które należałoby wymienić do 1 stycznia 2023 roku, klasę 3-4 posiada 23,5% i te piece należy wymienić do 1 stycznia 2027r.
Dzięki pomocy samorządu w 2019 roku wymienionych zostało 76 kopciuchów na następujące źródła ciepła: kotły na gaz ziemny – 57, pompa ciepła – 1, paliwa stałe – 18. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ok. 766 tys. zł.
Na koniec 2020 roku burmistrz Rzgowa podpisał z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi porozumienie w ramach programu „Czyste powietrze”. Od stycznia w Urzędzie Miejskim w Rzgowie w pok.7 można przy pomocy pracownika Urzędu wypełnić wniosek o dofinansowanie oraz go rozliczyć. Codziennie przyjmujemy po kilkanaście osób, którzy dopytują o zasady dofinansowania i jego zakres.
– Jeszcze w tym roku czeka nas ogólnopolski spis pieców, co podyktowane jest nowelizacją ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Przez to czeka nas zbieranie deklaracji (podobnie jak w 2013 roku deklaracji śmieciowych) dotyczących źródeł ogrzewania w budynkach mieszkalnych. Od momentu wejścia w życie tej ewidencji, a jej termin przewidywany jest na kwiecień 2021roku, samorząd będzie miał rok, by zebrać kompletne dane. W przypadku nie złożenia deklaracji, urzędnicy będą wzywać mieszkańców, a jeśli to nie przyniesie skutku, będziemy dokonywać kontroli.
Dziś policja uprawniona jest do kontrolowania domostw, w których spala się niedozwolone odpady. – Czy jest to najlepsze rozwiązanie? – ciężko jest wybrać złoty środek. Największym problemem jest to, że kontrole palenisk domowych należy wykonywać po godzinach pracy urzędu. A drugim problemem jest to, że jako urzędnicy nie możemy wystawiać mandatów za złapanie kogoś na gorącym uczynku i możemy występować w charakterze oskarżyciela publicznego – mówi M. Górska.
Być może dobrym rozwiązaniem byłoby powołanie straży gminnej, o czym długo dyskutowano podczas niedawnego posiedzenia komisji spraw społecznych oraz podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. M. Górska zwraca uwagę na to, że inną sprawą jest palenie niedozwolonych rzeczy przez przedsiębiorców – gdyż takie przypadki można przekazać do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który przez całą dobę przyjmuje zgłoszenia i ma możliwość wstępu na daną nieruchomość, a w konsekwencji nałożenia mandatu.
Do tego tematu powrócimy wkrótce, bo zanieczyszczanie powietrza jest w gminie Rzgów jest coraz większym problemem.
R.Poradowski