Od kilku lat gmina Rzgów realizuje zadania zmierzające do ograniczenia niskiej emisji. Niedawno powstał program ograniczenia niskiej emisji na lata 2021-2024. Chodzi bowiem o radykalną poprawę jakości powietrza, którym oddychamy, poprzez likwidację starych urządzeń grzewczych i zastąpienie ich nowocześniejszymi, mniej szkodliwymi dla zdrowia mieszkańców. Wspomniany program obejmuje też działania zmierzające do zmniejszenia zapotrzebowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych na ciepło.

Dziś głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza są tzw. kopciuchy, czyli przestarzałe piece w domach mieszkalnych (spalające na ogół niskiej jakości węgiel), a także spaliny pochodzące z pojazdów. Oczywiście są też zakłady przemysłowe, ale ich negatywny wpływ na jakość powietrza jest niewielki.

Z badań wynika, że truje nas aż 12 substancji, m.in. dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, tlenek węgla, benzen, ozon, ołów, arsen, kadm, nikiel beznzo(a)piren i oczywiście pyły. W gminie Rzgów nie ma stacji pomiarowej działającej w ramach państwowego monitoringu środowiska, dlatego obejmują ją badania w ramach strefy łódzkiej. Z tych badań wynika, że występują tu przekroczenia poziomów dopuszczalnych pyłu zawieszonego oraz benzo(a)piranu.

1 stycznia br. weszła w życie uchwała Sejmiku Województwa Łódzkiego w sprawie ochrony powietrza. Do zadań naprawczych w gminie Rzgów należy ograniczenie niskiej emisji, czyli likwidacja wielu kopciuchów (muszą one zniknąć do stycznia 2023 r.) i zastępowanie ich urządzeniami np. elektrycznymi lub gazowymi, a także nowoczesnymi piecami węgłowymi (lub na biomasę), pompami cieplnymi. Obowiązywać będzie zakaz spalania odpadów.

Czy realizacja ambitnych planów w gminie jest realna? Dziś z gazu ziemnego korzysta już sporo miejscowości (Rzgów, Gospodarz, Grodzisko, Konstantyna, Stara Gadka oraz Starowa Góra (ok. 85 km sieci, prawie 1500 przyłączy, w tym ok. 1350 do budynków mieszkalnych). Inne miejscowości, np. Prawda, wyrażają zainteresowanie gazem, ale z powodów obiektywnych upłynie zapewne sporo czasu zanim uzyskają dostęp do tego paliwa. Także zwiększenie wykorzystania energii elektrycznej będzie wymagało kosztownych modernizacji linii kablowych.

Stosunkowo łatwiejszych i realnym sposobem na poprawę sytuacji jest termomodernizacja budynków mieszkalnych.

Jak ograniczyć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie spalin pojazdów? Jednym ze sposobów jest wyprowadzenie ruchu pojazdów z centrum miasta, a także budowa ścieżek rowerowo-pieszych, co w gminie realizowane jest od lat…

Gminny program niskoemisyjny na lata 2021-2024 poddany został konsultacjom społecznym. Każdy z mieszkańców może wnieść do niego swoje uwagi i propozycje do 10 lutego br.

R.Poradowski