Wydawać by się mogło, że wiemy już wszystko o zasłużonym dla Rzgowa kapłanie ks. Pawle Załusce, który oprócz wydania w 1907 roku pierwszego opisu Rzgowa w formie książkowej miał także inne zasługi dla grodu nad Nerem. Zawdzięczają mu wiele m.in. strażacy, którym patronował przez kilka lat, zrobił także sporo dla rozwoju kultury i popularyzacji oświaty. Jednak na światło dzienne wychodzą nowe fakty z życia tego kapłana.

Okazuje się, że w okresie rewolucji 1905-1907 roku wraz z innymi kapłanami stanął po stronie robotników i znalazł się na czele jednej z manifestacji w pobliskich Pabianicach. Ryzykował wówczas dużo, bo carscy siepacze rozpędzali krwawo takie manifestacje. Zaborca wysyłał przeciwko polskim robotnikom uzbrojoną konnicę, dochodziło też do aresztowań i zsyłki na Sybir.

Przypominamy ten fakt, ponieważ w tym roku minie 80 lat od aresztowania przez hitlerowców ks. P. Załuski (6 października 1941 roku) i zamordowania go w maju 1942 roku w obozie koncentracyjnym Dachau. Rzgowianie uczcili zasłużonego dla ich miejscowości kapłana, nadając jednej z ulic jego imię.

R.Poradowski