W listopadzie br. minęło 106 lat od słynnej bitwy pod Rzgowem w ramach tzw. operacji łódzkiej. W rejonie dzisiejszej wsi Stara Gadka na pobliskich wzgórzach zginęło ponad 2 tys. żołnierzy rosyjskich i niemieckich. Po obu stronach w mundurach obcych armii walczyli Polacy, oni też ginęli i odnosili rany na ziemi rzgowskiej.
Cmentarz wojenny w Starej Gadce z monumentalnym pomnikiem ku czci poległych przetrwał ponad wiek, ale czas nie oszczędził ani mogił, ani wspomnianego pomnika. Ten ostatni był co prawda remontowany kilkakrotnie, ale teraz wymaga gruntowniejszych robót. W tym roku odsłonięto jego ceglany fundament i zabezpieczono go specjalnym antywilgociowym preparatem, naprawiono też kamienne lico monumentu.
Jak informuje nas Włodzimierz Kaczmarek z Urzędu Miejskiego w Rzgowie, środki uzyskane w tym roku z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego na remont pomnika i częściową wycinkę drzew na cmentarzu nie wystarczyły na inne niezbędne roboty. Być może w przyszłym roku będzie można kontynuować prace zabezpieczające przy wspomnianym monumencie. W ich ramach należy odtworzyć m.in. istniejące niegdyś na zboczu wzgórza schody, a także wzmocnić ziemne otoczenie pomnika.
Cmentarz wojenny w Starej Gadce jest miejscem szczególnym, bowiem stanowi ślad krwawych zmagań mocarstw w czasie I wojny światowej, a także jest miejsce spoczynku wielu naszych rodaków zmuszonych do walki w obcych armiach.
R.Poradowski