Ponad 350 członkiń liczy 13 KGW w gminie Rzgów. Jeśli się spojrzy na ich aktywność i ścisłą współpracę z druhami z OSP, można powiedzieć, że jest to najbardziej wpływowa grupa pań. Choć w codziennej działalności koncentrują się głównie na sprawach najważniejszych dla kobiet, nie stronią też od aktywizacji swoich środowisk i rozwiązywania wielu problemów środowiskowych. Organizują różnorodne imprezy dla mieszkańców, głównie dzieci, np. z okazji Dnia Dziecka czy Świąt Bożego Narodzenia, wnoszą olbrzymi wkład w kultywowanie tradycji związanych np. z dożynkami, które w rzgowskiej gminie mają szczególny charakter. Dzięki paniom z KGW współpracujących z druhami OSP i radami sołeckimi powstało wiele placów zabaw, drewniane altany ustawione w wielu miejscowościach sprzyjają urządzaniu modnych i potrzebnych dziś imprez integracyjnych. I choć od lat jako społeczeństwo zamykamy się na wiele spraw, KGW przeczą tym obiegowym opiniom i kultywują najlepsze tradycje najaktywniejszych pań, co potwierdza przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet w gminie i jednocześnie szefowa KGW w Starowej Górze – Danuta Szymczak.
Na szczególne podkreślenie zasługuje współpraca z OSP. Kobiety są przecież matkami czy córkami druhów, więc codzienna współpraca jest czymś normalnym. Dbają zatem o świetlice wiejskie znajdujące się najczęściej w strażnicach OSP, wnoszą cenny wkład w urządzanie imprez integracyjnych dla mieszkańców, jak to jest np. Kalinie, Kalinku czy Prawdzie. Gdyby nie panie, doroczne święta plonów nie miałyby w gminie takiego charakteru jak dziś, nawiązującego mocno do tradycji, która w wielu regionach zanika, a w Rzgowie kultywowana jest z powodzeniem.
Kobiety ze rzgowskiego KGW z przewodniczącą Teresą Baranowską na czele zasłynęły już przed laty znakomitą organizacją imprez dla kupców i wytwórców Miasta Mody „Ptak”, a także wyrobami gastronomicznymi godnymi pozazdroszczenia. Współpraca z prezes Holdingu „Ptak” Niną Ryszką-Olbrychowską dostarcza rzgowiankom sporo satysfakcji, bo panie obdarowywane są nie tylko prezentami, ale też niejako w nagrodę uczestniczą w atrakcyjnych wycieczkach. Z kolei panie z najstarszego koła w gminie – z KGW w Starowej Górze od lat organizują liczne imprezy m.in. dla najmłodszych mieszkańców, podobnie zresztą jak w Czyżeminku, Guzewie czy Prawdzie. W ubiegłym roku starościną dożynek w Romanowie była Edyta Binkowska, przewodnicząca tamtejszego KGW, co było przedmiotem dumy mieszkańców całego sołectwa.
Co jakiś czas panie z KGW organizują wspólne spotkania z udziałem gospodarzy gminy. Są one okazją nie tylko do bliższego poznania się, ale i rozwiązywania problemów gminy czy poszczególnych miejscowości. Takie spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę (5 października br.) w Kalinku. I choć zapewne nie zabraknie wspólnych śpiewów, zabawy związanej z tradycyjnym świętem ziemniaka, będzie też okazja do wymiany poglądów na wiele spraw. Bo choć mężczyźni w tych spotkaniach prawie nie uczestniczą, będą jednak pilnie nadsłuchiwać tego, co tego dnia powiedzą kobiety…
Ryszard Poradowski