Strażacy rzgowskiej gminy, m.in. ze Starej Gadki, Grodziska, Starowej Góry, Guzewa i Bronisina Dworskiego, z wielkim sercem podeszli do tragedii, jaka się wydarzyła na południu Polski. Druhowie ze Starej Gadki nie tylko zawieźli dary dla powodzian, ale i włączyli się do usuwania skutków powodzi. Mieszkańcy Grodziska i Konstantyny, a także Huty Wiskickiej nie szczędzili grosza dla powodzian. Podczas środowej (25 bm.) sesji radni Rady Miejskiej Rzgowa na wniosek burmistrza Mateusza Kamińskiego postanowili przekazać Prudnikowi 50 tys. zł. Ta poszkodowana przez powódź miejscowość należy do sieci miast dobrego życia Cittaslow, do które przystąpił też Rzgów.
Także 150 żołnierzy z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, w tym żołnierze z 93 batalionu lekkiej piechoty oraz kompanii saperów, nieustannie pracują nad zabezpieczeniem zagrożonych terenów. Ich działania obejmują wzmacnianie wałów przeciwpowodziowych, układanie worków z piaskiem oraz stałe monitorowanie stanu wałów, co jest kluczowe w minimalizowaniu skutków żywiołu.
Obecność żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w regionach dotkniętych powodzią jest nieoceniona. Ich zaangażowanie pozwala na szybkie i skuteczne reagowanie na dynamicznie zmieniające się warunki, a także na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to przede wszystkim gotowość do niesienia pomocy w sytuacjach kryzysowych. Żołnierze WOT są zawsze blisko swoich społeczności, gotowi do natychmiastowej reakcji na zagrożenia.
Jak Informuje rzecznik prasowy Brygady WOT Joanna Pilas, kilka dni temu, nocą kolejna grupa żołnierzy z 9ŁBOT wyruszyła, aby wspierać działania mające na celu ograniczenie skutków powodzi. Ich obecność i pomoc są niezbędne w obliczu zagrożenia, z jakim mierzą się mieszkańcy Dolnego Śląska.
FOT: DWOT
Ryszard Poradowski