Gazeta Rzgowska

Złodziej nie śpi, miejcie się na baczności!

Policja chwali się statystykami, ale mieszkańcy drżą przed rabusiami. W naszej gminie grasują złodzieje, apelujemy o czujność.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, komendant Robert Kieszek, przedstawił radnym informacje na temat stanu bezpieczeństwa na podległym terenie.

W 2019 roku stwierdzono 306 przestępstw, czyli o  54 więcej niż w roku 2018. Wzrosła jednak ich wykrywalność o 11% i wynosi prawie 75%.

To rekordowa wykrywalność komisariatu od początku jego istnienia – mówił komendant.

Więcej mieliśmy również zdarzeń kryminalnych, bo aż 209, w 2018 roku było ich o 29 mniej. Ich wykrywalność wzrosła o 11% i wynosi 65%.

U podejrzanych zabezpieczono mienie o wartości ponad 73 tys. zł, udało się odzyskać mienie na kwotę 13 tys. zł. Zabezpieczono prawie 2 kg środków odurzających, na gorącym uczynku złapano 4 złodziei – dodał nadkomisarz Kieszek.

Najbardziej zagrożonym terenem w Rzgowie są centra handlowe, w których najczęściej dochodzi do  kradzieży. W ubiegłym roku było ich 49, czyli o 16 mniej niż w 2018 roku. Wykrywalność kradzieży wyniosła ponad 31%.

Odnotowano również 49 wypadków, było ich o 6 więcej niż w roku 2018. Policja złapała również 41 osób na podwójnym gazie, w 2018 roku było ich 11 mniej. Prowadzono także 548 spraw o wykroczenia. Niestety, te rosną w zaskakująco szybkim tempie, w ubiegłych latach było ich o ponad 250 mniej.

Na szczęście nie odnotowano żadnego zabójstwa. Funkcjonariusze prowadzili śledztwo w sprawie  rozboju, zanotowano jedno pobicie i 3 uszczerbki na zdrowiu. Wykrywalność tych przestępstw wyniosła 100%.

Oczy dookoła głowy

Dla mieszkańców gminy najbardziej uciążliwym przestępstwem są włamania. W 2019 roku stwierdzono ich 29, a to i tak 17 mniej niż w roku ubiegłym. Ich wykrywalność to niecałe 49%.

Podczas sesji Halina Kaczmarek, przewodnicząca koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów uczuliła na ten temat radnych. Wspomniała, że w listopadzie i grudniu takie włamania miały miejsce na ul. Reja i Słonecznej w Rzgowie.

Również na spotted Rzgów mieszkańcy informują o kradzieżach. 17 stycznia  OSP Łódź – Wiskitno informowali o włamaniu do jednej z posesji na terenie Bronisina Dworskiego. Dwóch mężczyzn w kominiarkach, idąc przez okoliczne pola, próbowało dostać się do domu w tej miejscowości.

18 stycznia na tej platformie pojawiła się kolejna informacja o włamaniu. Tak jak 30 stycznia. Mieszkaniec poinformował, że próbowano włamać się do jego nieruchomości na ul. Glinianej.

Z wcześniejszych postów można się dowiedzieć, że po Rzgowie krąży fioletowy samochód marki ford fiesta, który obserwuje posesje. Kiedy ktoś podchodzi do pojazdu, spłoszony kierowca odjeżdża.

Jak chronić swoje mienie

Dla przypomnienia kilka podstawowych zasad, jak zabezpieczyć własne mieszkanie. Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, dewiz, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte precjoza i pieniądze w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze, czy też za obrazami.Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich także na szyi swej pociechy. Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania, załóż dobre zamki. Wskazanym jest zamontowanie domofonu albo też instalacji świetlnej lub elektronicznej podłączonej do sąsiadów (z wzajemnością). Zanotuj na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne (radio, telewizor, magnetowid, aparat fotograficzny, rower, itp.) Te, które nie posiadają numerów, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością). Nie afiszuj się swym bogactwem. Unikaj przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych przy kieliszku, nigdy zaś w ten sposób poznanych ludzi nie zapraszaj do swego mieszkania, zwłaszcza jeśli mieszkasz samotnie.  Uważaj na kręcących się w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło. Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących do twojego mieszkania np. w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy kaloryferów. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych ci osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań. Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracaj uwagę na hałasy, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów. Opuszczając na dłużej mieszkanie (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi. Ubezpiecz swoje mieszkanie, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane strat. Zainwestuj w monitoring, opiekę nieruchomości przez firmę ochroniarską.