Uczniowie ze Szkoły Zawodowej w Lauingen (Niemcy) goszczący w Łodzi na zaproszenie młodzieży Zespołu Szkół Elektroniczno-Informatycznych im. Jana Szczepanika, z którym współpracują od 15 lat, przebywali we wtorek na cmentarzu wojennym w Starej Gadce. Podczas spotkania z burmistrzem Rzgowa Mateuszem Kamińskim i pracownikiem Urzędu Miejskiego opiekującym się m.in. wspomnianą nekropolią Włodzimierzem Kaczmarkiem, młodzież polska i niemiecka poznała historię krwawych walk toczonych na tym terenie w listopadzie 1914 roku i dzieje cmentarza wojennego w Starej Gadce, największego na Ziemi Łódzkiej z czasów I wojny światowej. Spoczywa na nim ponad 2 tysiące żołnierzy niemieckich i rosyjskich. W zaborczych armiach walczyło wielu Polaków wcielonych siłą do wojska.
Po zwiedzeniu nekropolii młodzież niemiecka i polska porządkowała żołnierskie mogiły. To kontynuacja tego typu działań na cmentarzu w Starej Gadce, gdzie w przeszłości kilkakrotnie podobne prace porządkowe wykonywali niemieccy żołnierze. W tym roku do prac porządkowych przystąpią również pracownicy jednego z krajowych banków. Cmentarz wojenny w Starej Gadce to największa tego typu nekropolia z czasów I wojny światowej (ponad 5 ha), będąca niemym świadkiem walk toczonych w ramach tzw. operacji łódzkiej.
Jak nas poinformowała opiekująca się młodzieżą Ewa Konieczna, podczas 15-letniej współpracy uczniów nie doszło do wizyty w rzgowskiej gminie, teraz inicjatywa włączenia się do porządkowania części wojennej nekropolii wypłynęła od młodzieży niemieckiej. Korzyści płynące z takiej wizyty są wielostronne – młodzież poznała fragment mało znanej historii, porządkowała mogiły żołnierskie, zacieśniając jednocześnie kontakty z polskimi uczniami.
Ryszard Poradowski