Gazeta Rzgowska

TO, CO POD POWIERZCHNIĄ ZIEMI Jakość naszego środowiska zależy też od infrastruktury

Ochrona środowiska to nie tylko troska o przyrodę i powietrze.  Raport na ten temat za okres od 2021 r. z perspektywą do 2030 r., zaprezentowany niedawno radnym uzmysławia coś, z czego na co dzień nie wszyscy zdają sobie sprawę – bardzo dużo zależy od stanu infrastruktury. Gdy w Londynie czy Paryżu największe rzeki zaczęły przypominać kanały ściekowe, co niosło fetor, ale i choroby, zaczęto budować kanalizację. Z czasem udało się doprowadzić wody Tamizy do oczekiwanego stanu, poprawa nastąpiła też w Sekwanie.

W Rzgowie już w latach osiemdziesiąty ubiegłego wieku zaczęto myśleć o budowie kanalizacji i oczyszczalni ścieków, a także sieci gazowej. Dziś te pionierskie czasy wspominane są z rozrzewnieniem, ale i zadowoleniem, bo odmieniły nie tylko Rzgów. Dobrodziejstwem okazały się także wodociągi oraz sieć gazowa. Gdyby nie olbrzymi wysiłek ówczesnych samorządowców i społeczników, Rzgów z pewnością tkwiłby do dziś w marazmie, a powietrze, którym oddychamy i na które słusznie narzekamy, byłoby znacznie gorsze dla naszego zdrowia. Nie trzeba wielkiego wysiłku, by wyobrazić sobie setki szamb w Rzgowie stanowiących swoistą bombę ekologiczną, liczne studnie z wodą nie zawsze nadająca się do picia czy rynsztoki ze ściekami oraz dymy z kominów unoszące się nad każdym niemal domem. Tak, tak – taki obraz moglibyśmy oglądać w 2024 roku!

WODOCIĄGI: 6 ujęć w gminie, wciąż modernizowanych i rozbudowywanych, ponad 113 km sieci wodociągowej w 2022 r. i o prawie 2 km więcej w 2023 r., ponad 99 proc. mieszkańców korzystających z wody płynącej z kranów. W 2023 r. statystyczny mieszkaniec gminy zużył prawie 45 m sześciennych wody.

KANALIZACJA: długość sieci wynosi 70 km (2023 r.), ponad 1800 przyłączy do domów, z tego cywilizacyjnego dobrodziejstwa korzysta ponad 63 proc. mieszkańców gminy.  Zmodernizowana oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna w najbliższych latach będzie mogła neutralizować dodatkowe ilości ścieków.

SIEĆ GAZOWA: w gminie korzysta z niej 6 miejscowości (Gospodarz, Grodzisko, Konstantyna, Rzgów, Stara Gadka i Starowa Góra) i 5970 mieszkańców (dane GUS za 2022 r.). Ci którzy nie mają dostępu do gazu ziemnego, korzystają z gazu w butlach. Choć ten rodzaj opału nie jest tani, korzysta z niego wielu mieszkańców, dzięki czemu w okresie lata z kominów nie uchodzi do atmosfery czarny dym, a zimą znakomicie zastępuje węgiel.

Nowoczesna infrastruktura odmieniła na lepsze życie wielu mieszkańców. Na szczęście ten proces wciąż trwa i jego końca długo nie będzie widać. Są i kolejne zagrożenia, z którymi samorząd będzie musiał sobie poradzić, takie choćby jak hałas komunikacyjny…

Ryszard Poradowski