1429 zdarzeń odnotowano w ubiegłym roku w powiecie łódzkim wschodnim – ponad jedną czwartą mniej niż rok wcześniej. O 11 proc wzrosła co prawda liczba pożarów, ale za to tzw. miejscowych zagrożeń było o prawie 35 proc. mniej. Jeśli idzie o pożary, dominowały małe, natomiast w przypadku miejscowych zagrożeń najwięcej było tych o charakterze lokalnym. Wspomnijmy jeszcze o fałszywych alarmach, których strażacy odnotowali 105, ale podkreślają, że aż 73 były w dobrej wierze, a 32 wykryła instalacja alarmowa.
Niestety, choć wspomniana statystyka mogłaby uśpić naszą czujność, sytuacja jest raczej zła, co widać analizując zdarzenia od 2018 roku. Miejscowych zagrożeń jest stanowczo za dużo i taki trend utrzymuje się od dawna. To efekt wzrastającego ruchu pojazdów na drogach. W ubiegłym roku odnotowano 19 ofiar śmiertelnych i 81 rannych, rok wcześniej odpowiednio 25 i 123. W porównaniu do innych powiatów woj. łódzkiego, powiat łódzki wschodni uplasował się w czołówce (7 miejsce) w niechlubnej raczej statystyce zdarzeń. Według strażaków, w powiecie jest ich zbyt mało i nadal aktualne jest utworzenie JRG w Tuszynie, choć łódzki komendant wojewódzki PSP nie podejmuje w tej sprawie ostatecznej decyzji. To zapewne sprawia, że w przypadku zdarzeń w rzgowskiej gminie interweniuje sporo jednostek spoza powiatu i gminy.
Co jest przyczyną najczęstszą pożarów w powiecie? Nieostrożne obchodzenie się z ogniem (133 zdarzenia) i wady środków transportu (31), jeśli zaś idzie o miejscowe zagrożenia – dominują anomalia pogodowe (silne wiatry, tornada) – 420. Jest ich coraz więcej, co prawdopodobnie ma związek z postępującym ociepleniem klimatu. Tego typu zdarzeń jest dużo. Tylko w ciągu trzech dni stycznia 2022 roku odnotowano w powiecie pół setki zdarzeń i usuwania skutków nawałnicy z silnym wiatrem, burzami i intensywnymi opadami śniegu.
I jeszcze kilka zdań na temat OSP. W Łódzkiem rekordzistą pod względem liczby wyjazdów jest OSP w Aleksandrowie Łódzkim – 344 wyjazdy, w powiecie łódzkim wschodnim najwięcej wyjazdów w ubiegłym roku odnotowała OSP w Tuszyn Lesie – 176, Tuszyn – 148, Rzgów -140. W gminie Rzgów najwięcej wyjazdów zaliczyła rzgowska straż, następnie Bronisin Dworski – 52, Stara Gadka – 37 i grodzisko 28. Najmniej interwencji w gminie miała OSP Gospodarz, co jest zrozumiałe, bo jednostka ta wciąż jest w budowie.
Na zdjęciu: Przed rokiem wybuchł groźny pożar domu przy ul. Długiej w Rzgowie
Fot. Miron Ossowski
R.Poradowski