Gazeta Rzgowska

BYŁ TO ROK TRUDNY I… DZIWNY Rozmowa z rzecznikiem prasowym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Koluszkach panem Cezarym Wochną

Rozmowa z rzecznikiem prasowym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Koluszkach panem Cezarym Wochną.

     – Jaki dla strażaków z KP PSP w Koluszkach był miniony rok.

     – Bardzo trudny, a przede wszystkim dziwny, bo naznaczony przez pandemię. Zastępy straży pożarnych w ramach działań wspierających walkę i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się SARS-CoV-2 jeździły po swoim terenie, rozwożąc środki dezynfekujące oraz maseczki. Dostarczane były również środki dezynfekujące do szkół i przedszkoli czy domów pomocy społecznej. Obecnie prowadzimy akcję kolportażu ulotek zachęcających do szczepień oraz dowozimy osoby starsze lub niemogące się samodzielnie poruszać do punktów szczepień.

Mimo pandemii – za nami również wiele akcji ratujących życie, mienie, ale i wspierających działania innych służb. Najłatwiej przedstawić skalę podjętej pracy przedstawiając ją w liczbach, jednak za liczbami kryje się ogrom pracy strażaków i ich olbrzymie zaangażowanie w realizowane działania na rzecz innych ludzi.

W 2020 roku strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Koluszkach oraz jednostek OSP interweniowali 1357 razy (1347 w 2019 r.), co oznacza, że ruszali do akcji średnio niespełna co 6 godzin. Daje to 10 miejsce pod kątem liczby zdarzeń w skali województwa i 2 miejsce w ilości zdarzeń w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

Pożary w 2020 r. to 261 zdarzeń (401 w 2019 r.), a więc wybuchały średnio co 34 godziny. Najwięcej odnotowano w kwietniu – 71 oraz marcu – 31; najmniej w grudniu – 7 i listopadzie – 8.

Od lat zwiększa się liczba miejscowych zagrożeń i tak też było w 2020 r. Odnotowano 998 zdarzeń (859 w 2019 r.). Główne przyczyny to; nietypowe zachowanie się zwierząt, owadów stwarzających zagrożenie – 233; huragany, silne wiatry – 186; niezachowanie zasad bezpieczeństwa ruchu pojazdów – 170 przypadki oraz nietypowe gwałtowne opady atmosferyczne – 64.

W 2020 roku nie obyło się bez ofiar pożarów i wypadków. Na szczęście liczba ofiar pożarów z roku na rok jest coraz mniejsza i w 2020 śmierć w wyniku pożaru poniosły trzy osoby, a dwie zostały ranne. Zupełnie inaczej przedstawia się statystyka osób poszkodowanych w wyniku wypadków komunikacyjnych oraz innych zdarzeń. W ubiegłym roku na drogach naszego powiatu śmierć poniosło 14 osób, a 135 zostało rannych, w tym 2 dzieci.

Działalność straży pożarnej to nie tylko akcje ratowniczo gaśnicze to również prowadzone czynności kontrolno – rozpoznawcze, czyli tak zwane odbiory do eksploatacji obiektów budowlanych. Prowadzone kontrole przekładają się wprost na zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom tych miejsc.

Z uwagi na zmiany prawa, prowadzano również czynności kontrolne dotyczące oceny spełniania wymagań przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej w miejscach zbierania, przetwarzania oraz wytwarzania odpadów. Wszyscy znamy sprawę pożaru na składowisku odpadów „Boruta”. Nie wolno dopuścić do podobnych sytuacji, dlatego przeprowadzono czynności na terenach i obiektach, gdzie magazynuje się odpady bez stosownych zgód. W wyniku tych działań stwierdzono wiele nieprawidłowości, wszczęto postępowania oraz wydano decyzje administracyjne.

Przez cały rok Klub Honorowych Dawców Krwi im. Św. Floriana przy Komendzie Powiatowej organizował zbiórki krwi. Oczywiście chętnych nie brakowało. Ze względu na panujące obostrzenia, zbiórki odbywały się w mobilnym autobusie przy zachowaniu reżimów sanitarnych. W ciągu roku odbyło się 7 akcji krwiodawstwa, podczas których zebrano 85,5 litrów krwi. Od wielu lat jesteśmy pod tym względem zdecydowanie najlepsi w całym województwie łódzkim.

W grudniu strażacy z tutejszej. komendy w ramach propagowania kampanii społecznej „Czujka na straży twojego bezpieczeństwa” obdarowali czujkami czadu starsze samotne osoby oraz rodziny o trudnym statusie materialnym. Nadrzędnym celem kampanii jest znacząca poprawa bezpieczeństwa w obiektach mieszkalnych poprzez zmniejszenie liczby ofiar zaczadzeń i pożarów.

     – Czy 2021 rok będzie lepszy pod względem poprawy sprawności PSP i współpracy z OSP w powiecie?

     – Z naszego punktu widzenia wszystko działa bardzo dobrze, a współpraca z OSP układa się wręcz wzorowo! Poziom wyszkolenia oraz wyposażenia JRG oraz jednostek OSP w naszym powiecie spełnia najwyższe standardy i daje pełną gwarancję skuteczności działań ratowniczo-gaśniczych. Na dowód tego przemawia choćby fakt, że w roku 2020 nie było na terenie naszego powiatu nawet jednego pożaru, czy miejscowego zdarzenia zakwalifikowanego, ze względu na rozmiar, do dużych, a tym bardziej bardzo dużych, o gigantycznych nie wspomnę!

Nigdy nie jest jednak tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Dlatego nasze plany na rok 2021 zakładają w zakresie sprzętowym wymianę wysłużonego samochodu GCBA na nowy oraz przeprowadzenie gruntownego remontu i przeglądu podnośnika hydraulicznego SH – 25. Mamy również duże plany dotyczące remontu i modernizacji budynku komendy oraz stadionu, gdzie zamierzamy wymienić starą nawierzchnię murawy na sztuczną, a podłoże szlakowej bieżni na tartanową.

Dla jednostek OSP też zapowiada się udany rok pod względem sprzętowym. Już w tym roku do naszego powiatu trafiły 4 nowe samochody ratowniczo-gaśnicze dofinansowane ze środków unijnych, a kolejne 3 nowe są jeszcze w planach do pozyskania. Myślę, że również kilka samochodów używanych z PSP zostanie nam przekazanych z innych komend. W dalszym ciągu dofinansowywać będziemy środkami z dotacji KSRG i MSWiA zakupy sprzętu ratowniczego, uzbrojenia osobistego i remonty strażnic.

Dzięki wspomnianym dotacjom od 2017 roku pozyskaliśmy już 13 nowych samochodów i współfinansowaliśmy 26 remontów budynków strażnic. Mamy również nadzieję że w bieżącym roku uda się zorganizować obóz dla najmłodszych strażaków z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Wiemy, że dzieci czekają na ten wyjazd. Do tej pory odbyły się trzy takie obozy, w których udział wzięło 164 dzieciaków.

Podsumowując działalność komendy za ubiegły rok, pragniemy wyrazić słowa uznania oraz podziękowania wszystkim strażakom za trud i zaangażowanie w wykonywanie powierzonych zadań. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy pod adresem wszystkich druhów ochotników za wspieranie naszych jednostek w codziennej służbie, za owocną współpracę, przynoszącą tak wspaniałe efekty, służącą bezpieczeństwu ludzi, ich mienia i środowiska. Słowa podziękowania należą się również władzom powiatu łódzkiego wschodniego oraz władzom samorządowym miast i gmin, jak również wszystkim, którzy wspierali nas w pokonywaniu przeszkód i rozwiązywaniu problemów w 2020 roku.

R.Poradowski