Gazeta Rzgowska

SPOTKANIE Z HISTORIĄ W STAREJ GADCE Największy cmentarz wojenny w Łódzkiem

We wtorek prace porządkowe na terenie największego cmentarza wojennego w Łódzkiem, znajdującego się w Starej Gadce, wykonywała młodzież niemiecka wraz z kolegami z zaprzyjaźnionej szkoły w Łodzi, natomiast następnego dnia na terenie nekropolii pojawili się pracownicy PKO SA, kontynuujący te prace. Cmentarz w Starej Gadce zajmuje powierzchnię ponad 5 ha i spoczywa na nim ponad 2 tys. żołnierzy niemieckich i rosyjskich poległych podczas krwawych walk w listopadzie 1914 roku. W obu wspomnianych zaborczych armiach walczyło wielu Polaków siłą wcielonych do wojska. O ich udziale w I wojnie światowej przypomina kamienny pomnik znajdujący się przy wejściu na teren nekropolii.

Porządkowanie mogił na terenie wspomnianego cmentarza należy już do tradycji. Przed lat pracowali tu m.in. żołnierze Bundeswehry, a także młodzież szkolna, która przy okazji poznawała dzieje walk toczonych w 1914 roku w ramach tzw. operacji łódzkiej, a także nekropolii, która powstała w miejscu krwawych bojów toczonych na okolicznych wzgórzach. Niegdyś w miejscu tym były pola, wraz z powstaniem cmentarza pojawiła się bujna zieleń, którą z czasem trzeba było ograniczyć.

– Za kilka tygodni minie 110 lat od wspomnianej bitwy i tragicznego epizodu wojennego w Starej Gadce – mówi Włodzimierz Kaczmarek z Urzędu Miejskiego w Rzgowie, na co dzień zajmujący się opieką nad nekropolią. – Nieubłagany czas zrobił swoje. Z inicjatywy rzgowskiego samorządu w ostatnich latach wykonano wiele prac konserwatorskich i remontowych, do których przyłącza się coraz więcej wolontariuszy.

Ryszard Poradowski