Gazeta Rzgowska

Ślady kolonizacji niemieckiej w XVIII-XIX wieku CMENTARZE EWANGELICKIE W GMINIE RZGÓW

To pozostałość wielkiej operacji zapoczątkowanej w końcu XVIII wieku, zwanej niemiecką kolonizacją ziem polskich. To właśnie wówczas zaczęli przybywać na Ziemię Łódzką liczni osadnicy niemieccy. W niektórych rejonach, np. w dzisiejszej Starowej Górze czy gminie Dobroń, tworzyli oni zwarte osady, po których do naszych czasów pozostały m.in. cmentarze ewangelickie. Na ziemi rzgowskiej pozostałości takich nekropolii znajdują się w Starowej Górze, Kalinie i Guzewie.

Na wszystkich tych cmentarzach znajdują się jeszcze resztki nagrobków. Na nekropolii w Kalinie oprócz nielicznych kamiennych płyt do naszych czasów dotrwały także reszki murowanego ogrodzenia i ślady dawnej drogi wiodącej do tego cmentarza. Kilka lat temu ekshumowano tu szczątki ponad stu żołnierzy niemieckich poległych podczas walk w styczniu 1945 roku.

Po zakończeniu ostatniej wojny ludność niemiecka wyprowadziła się z wiosek w rzgowskiej gminie. Oprócz wspomnianych cmentarzy do naszych czasów pozostało po niej niewiele śladów. We wspomnianym Kalinie do dziś stoi ceglana kaplica, niegdyś ewangelicka, a obecnie wchodząca w skład rzgowskiej parafii.

Na zdjęciach cmentarz w Kalinie.

R.Poradowski