Minął pierwszy rok drugiej kadencji burmistrza Mateusza Kamińskiego. Obrodził on w sporo inwestycji. Dowiedzieliśmy się również, na co mieszkańcy mogą liczyć w przyszłości.
Włodarz miał ręce pełne roboty, bo w gminie realizowano sporo inwestycji, szczególnie drogowych. Cieszy dobra współpraca z powiatem łódzkim-wschodnim. Dzięki niej zmodernizowano skrzyżowanie w Guzewie, udało się wyremontować kolejny fragment ul. Tuszyńskiej, przebudowano drogi w Romanowie i Kalinku oraz ul. Nad Nerem w Bronisinie Dworskim.
Nie zapominano również o nawierzchniach gminnych. Zrealizowany został pierwszy etap przebudowy drogi w Grodzisku. Trwają prace nad pierwszą częścią budowy chodnika wzdłuż ulicy Kusocińskiego w Rzgowie. Te zadania zostały dofinansowane przez Fundusz Dróg Samorządowych.
Ponadto w ciągu ostatnich 12 miesięcy gmina zakończyła najważniejszą inwestycję ekologiczną ostatnich kilku lat – rozbudowę oczyszczalni ścieków.
– Dla naszej gminy, w której z roku na rok przybywa mieszkańców oraz zakładów pracy wytwarzających ścieki bytowe, powiększenie możliwości oczyszczania ścieków jest bardzo ważne. Trzeba je oczyścić, aby zadbać o nasze środowisko. Przede wszystkim naszą główną rzekę – Ner. Rozbudowa oczyszczalni właśnie temu służy i będzie nam służyć przez kolejnych co najmniej 20 lat. Budowa oczyszczalni była ogromnym wyzwaniem zarówno dla mnie, jak i moich współpracowników, ale cieszę się, że udało nam się zakończyć wieloletnie starania gminy o tę inwestycję – opowiada burmistrz Mateusz Kamiński.
Kolejną inwestycją, która znacznie usprawniła życie mieszkańców jest 14 km kanalizacji. Ten projekt obejmował skanalizowanie 20 ulic i też był realizowany z unijnym dofinansowaniem. Do końca przyszłego roku gmina musi podłączyć 1700 odbiorców, czyli około 400 domów.
Trzecie wielkie zadanie, którego podjęły się władze gminy to budowa domu kultury.
– To długo oczekiwana i bardzo skomplikowana inwestycja, dlatego nie obyło się bez problemów. Projekt ma już kilka lat. Od czasu, w którym powstawał znacznie zmieniły się standardy. Na przykład w projekcie nie przewidywano, że we wszystkich pomieszczeniach latem powinna być możliwość schłodzenia powietrza. Zaplanowano tylko klimatyzację sali widowiskowej. Uznaliśmy, że trzeba uzupełnić ten brak. W pomieszczeniach na piętrze zainstalowano klimatyzację, a w bibliotece i w salach na parterze system schładzania powietrza. Muszę przyznać, że choć byłem tam już wiele razy, z zaciekawieniem czekam na finał tej budowy i otwarcie nowego domu dla rzgowskiej kultury – dodaje.
Niewątpliwie sporym sukcesem jest stworzenie żłobka w Guzewie. We wrześniu przyszłego roku będzie działać tam również przedszkole.
Marzenia do spełnienia
Planem burmistrza jest systematyczna przebudowa dróg w Starowej Górze oraz naprawić błędy popełnione podczas planowania przestrzennego tej miejscowości.
– Mam pełną świadomość, że brak asfaltu i brukowych nawierzchni bardzo doskwiera mieszkańcom tej miejscowości. Chcę te oczekiwania zaspokajać, ale dzisiaj stać nas na realizację 2 dróg rocznie. Wiem, że mieszkańcy domów, przy drogach utwardzonych tłuczniem chcą, jak najszybszych inwestycji na swojej ulicy. Być może nawet osoba, która sprzedawała im działkę zapewniała ich, że gminę stać na szybką budowę drogi. Takie zachwalanie dziś sprawia, że nowy nabywca działki czuje się zawiedziony. Nie pamięta, że obietnica często pochodziła od sprzedającego działkę, a nie od rady miejskiej i burmistrza. To problemy, z którymi zmagam się niemal codziennie – mówi włodarz.
W przyszłym roku chciałby przebudować ul. Tunelową i Stropową. Uważa, że w następnych latach systematycznie powinno się utwardzać w pierwszej kolejności ulice łączące ul. Centralną z ul. Zagłoby i z ul. Graniczną. W ten sposób można stworzyć sieć dróg ułatwiających komunikację wewnątrz miejscowości i wyjazd do Łodzi. Oczywiście przy wybieraniu dróg do utwardzenia trzeba brać pod uwagę gęstość zabudowy na danej ulicy.
Zdaje sobie również sprawę, że drogi w centrum Rzgowa pozostawiają bardzo wiele do życzenia. Ulica Długa, Tylna, a spośród dróg powiatowych Ogrodowa, są w bardzo złej kondycji. Także stan nawierzchni dróg w samym centrum, wokół pl. 500-lecia, jest zły lub bardzo zły. Z remontem chce się jednak wstrzymać do wymiany gaząciągu. Tak ma być gospodarniej.
Burmistrz chciałby również stworzyć przedszkole i żłobek w Kalinie.
– Liczę, że w ciągu tej kadencji zrealizuję moje marzenie, o tym aby przy każdej z naszych szkół powstało przedszkole ze żłobkiem. Dodam, że w Rzgowie chciałbym stworzyć żłobek w salach obecnego przedszkola, obecnie przeznaczonych dla najmłodszych dzieci. To bardzo realistyczny plan. Uważam, że po wybudowaniu nowych przedszkoli w Guzewie i w Kalinie liczba dzieci w przedszkolu w Rzgowie zmniejszy się. Dzieci z tych części gminy zaczną korzystać z placówek, do których będzie im bliżej. Wtedy zmniejszy się za-potrzebowanie na sale przedszkolne w Rzgowie. W części tych sal będzie można utworzyć żłobek. Dla gminy, w której przybywa nowych mieszkańców takie placówki są bardzo istotne. Bardzo liczę, że zdołamy je stworzyć – dodaje.