Gazeta Rzgowska

RECYKLING I ODZYSK ODPADÓW Recepta na nadprodukcję śmieci

Gdy kilka lat temu ruszała segregacja odpadów, mieszkańcy Rzgowa dość sceptycznie podchodzili do tego problemu. Dziś sytuacja jest zupełnie inna – segregacja odpadów traktowana jest jako coś normalnego, choć do pełnego zadowolenia jest wciąż jeszcze daleko.

Recykling i odzysk surowców odgrywają kluczową rolę w walce z wysoką produkcją odpadów, która jest jednym z największych wyzwań współczesnego świata. Śmieci wciąż trafiają do oceanów czy lasów. Zanieczyszczają środowisko, stanowiąc poważne zagrożenie dla natury oraz zdrowia ludzi.

Odzysk odpadów obejmuje wszelkie procesy, które umożliwiają ponowne ich wykorzystanie, a także pozyskanie z nich substancji, materiałów i energii. Jego kluczowym założeniem jest nieszkodliwość dla zdrowia oraz środowiska. Recykling z kolei koncentruje się na odzyskiwaniu i wtórnym wykorzystaniu przy minimalnym zużyciu energii. Proces ten wymaga starannej selekcji, przetworzenia oraz przekształcenia w nowe przedmioty.

Co ważne, odzysk i recykling mogą dotyczyć nie tylko samych produktów, ale też ich opakowań. Według danych Eurostatu w tym zakresie najlepsze rezultaty w całej Unii Europejskiej odnotowuje Belgia, osiągając 99,1 proc. odzysku i 80 proc. recyklingu w 2022 roku. Ostatnią pozycję zajmuje Malta (35,1 proc. odzysku, 31,8 proc. recyklingu). W kontekście Polski najnowsze dostępne dane pochodzą z 2019 roku i wskazują na 59,9 proc. odzysku oraz 55,5 proc. recyklingu odpadów opakowaniowych.

WYZWANIA ZWIĄZANE Z PLASTIKIEM

Jednym z najpoważniejszych problemów, poza nie najwyższym poziomem recyklingu i odzysku, jest rosnąca produkcja plastikowych opakowań, które zamiast trafiać do gospodarki obiegu zamkniętego, lądują w środowisku naturalnym, na dzikich wysypiskach.

– Plastikowe odpady, które nie zostaną przekazane do odpowiednich miejsc przetwarzania, pozostawiane wśród natury zaburzają działanie ekosystemów. W oceanach i rzekach rozkładają się bardzo wolno, przez co stanowią poważne zagrożenie dla życia morskiego i wodnego. Natomiast w lasach niszczą naturalne siedliska, a ich obecność utrudnia wzrost roślin i zakłóca równowagę ekologiczną. Najbardziej niepokojący jest fakt, że plastik pozostaje w przyrodzie przez setki lat, stopniowo uwalniając toksyczne substancje – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

PROSTE ZMIANY

Każdy ma wpływ na stan środowiska, a codzienne decyzje mogą przyczynić się do poprawy sytuacji. Dlatego warto podejmować proekologiczne działania: segregować odpady, ograniczać wykorzystywanie plastiku w codziennym życiu i wybierać produkty, które są bardziej przyjazne dla planety. Niewielki krok w stronę dobrej zmiany może stać się pierwszym w kierunku większej, globalnej transformacji ekologicznej.

– Segregacja jest jednym z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na ochronę natury. Pozwala na efektywny recykling, dzięki któremu odzyskujemy cenne surowce. Zmniejsza to zapotrzebowanie na nowe materiały, oszczędzając zasoby naturalne i ograniczając emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Dzielenie odpadów na poszczególne frakcje może wydawać się mało istotne, ma jednak ogromne znaczenie w skali globalnej i przyczynia się do tworzenia bardziej zrównoważonego środowiska – podsumowuje Lisa Scoccimarro.

(AMEST)