Niemal codziennie w środkach komunikacji spotykamy się z informacjami na temat stosowania przemocy, także wobec dzieci. Jest to temat trudny, wywołujący dyskusje społeczne a także wzbudzający w nas skrajne emocje. 19 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.
Jak wynika ze statystyk, przemoc stosowana wobec osób małoletnich jest w Polsce wciąż poważnym problemem. Dziecko rodzi się z wieloma prawami, których przestrzeganie jest warunkiem prawidłowego rozwoju i szczęśliwego dzieciństwa. Podstawowym z nich jest prawo do bezpiecznego życia. Przypominamy o tym obchodząc Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od 2013 roku regularnie prowadzi diagnozę przemocy wobec dzieci w Polsce. Dane za 2023 roku wskazują, że 79% dzieci i nastolatków w Polsce przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy. 32% doświadczyło przemocy ze strony bliskich dorosłych, 26% wykorzystania seksualnego bez kontaktu fizycznego a 23% zaniedbania emocjonalnego.
CO TO JEST PRZEMOC DOMOWA?
Przemoc domowa to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:
a) narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia
b) naruszające jej godność, nietykalność cielesną lub wolność, w tym seksualną
c) powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienia lub krzywd
d) ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej
e) istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
NAJCZĘSTSZE FORMY PRZEMOCY DOMOWEJ
a) przemoc fizyczna: bicie, szarpanie, kopanie, duszenie, popychanie, obezwładnianie i inne
b) przemoc psychiczna: izolowanie, wyzywanie, ośmieszanie, grożenie, krytykowanie, poniżanie i inne
c) przemoc seksualna: zmuszanie do obcowania płciowego, innych czynności seksualnych i inne.
d) przemoc ekonomiczna: niełożenie na utrzymanie osób, wobec których istnieje taki obowiązek, niezaspokajanie potrzeb materialnych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie i inne
e) przemoc za pomocą środków komunikacji elektronicznej: wyzywanie, straszenie, poniżanie osoby w internecie lub przy użyciu telefonu, robienie jej zdjęcia lub rejestrowanie filmów bez jej zgody, publikowanie w internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów lub tekstów, które ją obrażają lub ośmieszają i inne
f) inne rodzaje zachowań: zaniedbanie, niezaspokojenie podstawowych potrzeb biologicznych, psychicznych i innych, niszczenie rzeczy osobistych, demolowanie mieszkania, wynoszenie sprzętów domowych i ich sprzedawanie, pozostawianie bez opieki osoby, która z powodu choroby, niepełnosprawności lub wieku nie może samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb, zmuszanie do picia alkoholu, zmuszanie do zażywania środków odurzających, substancji psychotropowych lub leków i inne. Każda osoba, która choć raz doświadczyła któregoś z wymienionych powyżej zachowań, może szukać pomocy i skorzystać z możliwości, jakie daje procedura „Niebieskiej Karty”.
CO TO JEST „NIEBIESKA KARTA”?
Działania podejmowane w sytuacji podejrzenia lub stwierdzenia stosowania przemocy domowej na podstawie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej związane są z procedurą „Niebieskiej Karty”. Celem jest zatrzymanie przemocy domowej i udzielenie pomocy oraz wsparcia. Na skutek wszczęcia procedury „Niebieskiej Karty” informacja dotycząca sytuacji osoby doznającej przemocy zostanie przekazana do Zespołu Interdyscyplinarnego.
Prawo zabrania stosowania przemocy i krzywdzenia bliskich. W sytuacji zagrożenia należy:
a) wezwać Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112
b) ponadto można skontaktować się z najbliższym komisariatem Policji lub ośrodkiem pomocy społecznej. Pomoc można też uzyskać w placówkach oświatowych czy ochrony zdrowia.
c) można także złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z użyciem przemocy domowej do Prokuratury, Policji lub Żandarmerii Wojskowej.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY
Oto wykaz podmiotów i organizacji realizujących działania na rzecz
przeciwdziałania przemocy domowej:
■ ośrodki pomocy społecznej – w sprawach socjalnych, bytowych i prawnych
■ powiatowe centra pomocy rodzinie – w zakresie prawnym, socjalnym, terapeutycznym lub udzielą informacji na temat instytucji lokalnie działających w tym zakresie
■ ośrodki interwencji kryzysowej i ośrodki wsparcia – zapewniając schronienie osobom doznającym przemocy domowej, udzielają pomocy i wsparcia w przezwyciężeniu sytuacji kryzysowej
■ specjalistyczne ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej – zapewniają bezpłatne całodobowe schronienie oraz udzielają kompleksowej, specjalistycznej pomocy w zakresie interwencyjnym, terapeutyczno-wspomagającym oraz potrzeb bytowych
■ okręgowe ośrodki i lokalne punkty działające w ramach Sieci Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem – zapewniając profesjonalną, kompleksową i bezpłatną pomoc prawną, psychologiczną, psychoterapeutyczną i materialną.
PRZYDATNE NUMERY TELEFONÓW:
■ Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 800-12-00-02 (linia całodobowa i bezpłatna), w poniedziałki w godz. 18–22 można rozmawiać z konsultantem w języku angielskim, a we wtorki w godz. 18-22 w języku rosyjskim.
Dyżur prawny tel. 22 666-28-50 (linia płatna, czynna w poniedziałek i wtorek w godzinach 17-21 800-12-00-02 (linia bezpłatna, czynna w środę w godzinach 18–22). Poradnia e-mailowa: niebieskalinia@niebieskalinia.info.
Członkowie rodzin z problemem przemocy i problemem alkoholowym mogą skonsultować się także przez SKYPE: pogotowie.niebieska.linia ze specjalistą z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie – konsultanci posługują się językiem migowym.
▪ Ogólnokrajowej Linii Pomocy Pokrzywdzonym tel. +48 222-309-900 czynny przez całą dobę; można anonimowo uzyskać informacje o możliwości uzyskania pomocy, szybką poradę psychologiczną i prawną, a także umówić się na spotkanie ze specjalistami w dowolnym miejscu na terenie Polski. Możliwe są konsultacje w językach obcych oraz w języku migowym.
■ Policyjny telefon zaufania dla osób doznających przemocy domowej nr 800-120-226 (linia bezpłatna przy połączeniu z telefonów stacjonarnych, czynna codziennie w godzinach od 9.30-15.30, od godz. 15.30 do 19.30 włączony jest automat). Wszystkie powyższe informacje znajdują się także w „Niebieskiej Karcie-część B” – Informacja dla osób doznających przemocy.
źródło:https://fdds.pl/…/diagnoza-przemocy-wobec-dzieci-w…Niebieska Karta cz. B
Opracowała: Agata Wieniakowska, zastępca przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego w Rzgowie