Jeszcze w ubiegłym stuleciu była to wieś typowo rolnicza, w gruncie rzeczy bez perspektyw. Dzięki mieszkańcom, którzy nie przestraszyli się licznych problemów Prawda, bo o niej właśnie mowa, zmieniła wygląd. Powoli zmienia się też charakter tej miejscowości. Dziś rolników tu jak na lekarstwo, za to przybyło sporo nowych mieszkańców, głównie z pobliskich Pabianic i Łodzi. Do Prawdy zagląda również coraz więcej miłośników wypoczynku na łonie natury.
We wsi działa prężnie Ochotnicza Straż Pożarna i Koło Gospodyń Wiejskich. Sołtys i jednocześnie radny Rady Miejskiej w Rzgowie Jan Spałka robi wszystko, by wciąż zmieniało się oblicze wsi. W sierpniu br.przybyła tu kolejna atrakcja – przy drodze do Guzewa odsłonięto granitowy głaz z kamienną tablicą przypominającą dzieje tej miejscowości. Okazuje się, że pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z 1593 roku Wieś wchodziła wówczas w skład „państwa pabiańskiego”, czyli dóbr kanoników krakowskich.
W uroczystym odsłonięciu obelisku, zorganizowanym z inicjatywy sołectwa, uczestniczyli m.in.: burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński i proboszcz parafii w Woli Zaradzyńskiej, a także mieszkańcy Prawdy. Wcześniej na placu zabaw odbył się piknik zorganizowany przez sołectwo, OSP i KGW.
Obecnie w Prawdzie żyje ponad ćwierć tysiąca mieszkańców. Latem sporo tu letników, bo atrakcją jest m.in. Dobrzynka z pobliskimi lasami. Mieszkańcy narzekają na wciąż rosnący ruch pojazdów podążających w kierunku Pabianic i Bełchatowa, stąd dążenie do poprawy bezpieczeństwa, szczególnie pieszych. Podejmują też starania o doprowadzenie do wsi gazu ziemnego. Byłby to, po przebiegającej w pobliżu drodze ekspresowej S-8, kolejny symbol nowoczesności.
R.Poradowski