Już za kilka dni rzgowianie będą mogli podziwiać ostateczny efekt kończącego się kolejnego etapu prac remontowo-konserwatorskich w XVII-wiecznej świątyni. Najważniejszym efektem będzie odrestaurowany boczny ołtarz św. Rocha. Podczas prac konserwatorskich nie tylko uzupełniono drewniane ubytki, ale też dotarto do najstarszej warstwy farby pokrywającej niegdyś ołtarz. Zgodnie z tym ustaleniem będzie on teraz w kolorystyce zbliżonej do ołtarza głównego. Wierni zobaczą też odrestaurowany obraz olejny św. Rocha, przy którym zakończono już wszystkie prace. Do Rzgowa przyjedzie on za kilka dni po wyschnięciu farb.
– Rzgowianie zobaczą również odrestaurowany chór nad wejściem do świątyni – wyjaśnia Łukasz Marchewa z łódzkiej firmy „Mosaicon”, od początku zajmującej się remontem i pracami konserwatorskim w rzgowskim zabytku. – Uzupełniono liczne ubytki i w wyniku prac konserwatorskich ustalono nieco odmienną kolorystykę chóru. Dotąd był to ciemny brąz, teraz też jest brąz, ale nieco jaśniejszy.
Wszystkie zmiany wprowadzane w murach XVII-wiecznej świątyni to efekt prac konserwatorskich, podczas których odkrywana jest pierwotna malatura. Choć dotarcie do takiej najstarszej warstwy farby mogłoby sugerować oczywistą zmianę kolorystyki, decyzja w tej sprawie podejmowana jest każdorazowo przez konserwatora zabytku, który kontroluje wszystkie etapy robót. Chodzi bowiem o to, by współczesna konserwacja nie zniekształcała obrazu zabytku, a przywracała w najbardziej możliwy sposób stan pierwotny.
Ryszard Poradowski