Gazeta Rzgowska

NIEPODLEGŁOŚĆ PO 123 LATACH NIEWOLI 106 lat temu Polska powróciła na mapę Europy

106 lat temu Polska znów powróciła na mapę Europy, po 123 lata zrzucając jarzmo niewoli. Gdy w listopadzie 1918 roku nasz kraj odzyskał niepodległość, spełniły się sny i marzenia kilku pokoleń patriotów nie tylko tych witających wolność, ale również licznych ofiar zaborców, o czym do dziś przypomina szlak sybirackich kibitek.

11 listopada br. (poniedziałek) Rzgów uroczyście świętować będzie kolejną rocznicę odrodzenia Polski. Po mszy w rzgowskiej świątyni (godz. 10) mieszkańcy przejdą do Parku Miejskiego im. Adama Mickiewicza, gdzie wspólnie z Chórem „Camerata” i Orkiestrą Dętą wykonają hymn Polski, następnie Zespół Pieśni i Tańca „Rzgowianie” zaprezentuje poloneza. Podobne widowisko oglądaliśmy już przed laty, więc i tym razem zanosi się na oryginalny pokaz nawiązujący do naszej historii.

Tego samego dnia o godz. 17 na scenie GOK wystąpią artyści Teatru Wielkiego w Łodzi w koncercie „Nasza Niepodległa – wspólne śpiewanie”. Zaprezentują popularne i mniej znane pieśni patriotyczne, które w trudnych latach przypominały chwałę Polski i dążenie rodaków do niepodległości ojczyzny. Koncert jest bezpłatny, więc mogą w nim uczestniczyć całe rodziny.

Rzgów nie odegrał znaczącej roli w odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, ale i tutaj nie brakowało gorących patriotów walczących o wolność Polski. Należał do nich m.in. jeden z tutejszych powstańców styczniowych Wojciech Salski czy rewolucjonista Bolesław Kaliszewski. Ten ostatni oddał młode życie 11 października 1906 roku, ginąc od kul plutonu egzekucyjnego w podłódzkim lesie konstantynowskim.

Ryszard Poradowski