Gazeta Rzgowska

Nie dajmy się nabrać np. metodą „na policjanta” SENIORZE – UWAŻAJ NA OSZUSTÓW!

Kilka dni temu rzgowscy policjanci – jak podaje KPP w Koluszkach – przyjęli zawiadomienie od kobiety, która mogła paść ofiarą oszustwa metodą „na policjanta”. Do kobiety zadzwonił nieznany jej mężczyzna i poinformował, że jest funkcjonariuszem Policji, przedstawił się i podał numer legitymacji służbowej. Mężczyzna powiedział, że kobieta padła ofiarą hakerów i wypłacili z jej konta większą ilość pieniędzy.

Kobieta nie dała się nabrać i natychmiast o zdarzeniu poinformowała policjantów oraz swój bank. Piszemy o tym, by ostrzec Czytelników przed oszustami, bo ci tylko czekają na naszą nieostrożność…

Metoda „na policjanta” okazuje się niekiedy skuteczna. „Legenda” służy do uśpienia naszej czujności i podania numeru konta. Czasami podają się za członków rodziny, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji i potrzebują chwilowo większej kwoty pieniędzy. Seniorzy często dają się nabrać na taki „numer”, a to zwykle oznacza, że tracą swoje oszczędności. A oszuści nie mają żadnych skrupułów.

Za Policja przypominamy zatem, że funkcjonariusze nigdy nie posługują się w swoich działaniach pieniędzmi osób postronnych i ich nie żąda, ani też dostępu do kont bankowych. Nigdy nie udostępniajmy osobom nieznanym swoich loginów i haseł do kont internetowych. W przypadku rozmowy z „policjantem” zawsze możemy zadzwonić na numer alarmowy 112 i potwierdzić słowa „oficera”. Po wcześniejszym rozłączeniu się i ponownym wybraniu numeru alarmowego! Nigdy nie wybierajmy numeru 112 podczas trwania rozmowy z rzekomym ,,funkcjonariuszem”. Pamiętajmy, żeby zawsze przy tego typu telefonach samemu oddzwonić do członka rodziny na jego numer telefonu i potwierdzić wcześniejszą rozmowę.

Oszuści zawsze starają się aby ofiara nie rozłączyła się i była z nimi cały czas w kontakcie telefonicznym, w ten sposób starają się zabezpieczyć przed ewentualnym sprawdzeniem przez ofiarę ich legendy.

Policja zwraca się z apelem do rodzin osób starszych, aby jak najczęściej przy rodzinnej wizycie u babci czy dziadka przypominać im o tego typu oszustach. Można wręcz przy ich telefonie położyć kartkę z instrukcją postępowania lub tylko napisem – UWAŻAJ NA OSZUSTÓW!

Media bezustannie donoszą o coraz to nowszych i bardziej wyrafinowanym sposobach oszukania nas, a szczególnie ludzi starszych. Włączmy przycisk z napisem: OSTROŻNIE, NIE DAM SIĘ OSZUKAĆ!

R.Poradowski