Samorząd obowiązkowo musi stworzyć raport o stanie gminy. Dokument jest jak lustro i pokazuje, jak funkcjonowała nasza mała ojczyzna w ubiegłym roku.
Raport obejmuje podsumowanie działalności burmistrza Rzgowa w 2018 r., w szczególności realizację programów i strategii, uchwał Rady Miejskiej w Rzgowie i funduszu sołeckiego. Ten dokument musi być zaakceptowany przez radnych, dlatego został przedstawiony podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Cały raport liczy 128 stron i można go przeczytać w Biuletynie Informacji Publicznej. Obejmuję on tematykę tj.: sprawy administracyjne, inwestycje, zagospodarowanie, ochrona środowiska, komunikacja, bezpieczeństwo, oświata, kultura, sport, rekreacja, zdrowie, pomoc społeczna, promocja gminy. Pokrótce przedstawił go burmistrz Mateusz Kamiński.
– Raport pokazuje, co udało się zrobić w roku 2018, jak się żyje w naszej gminie, jak się realizuje przyjętą strategię rozwoju, jakie mieliśmy sukcesy, a jednocześnie zaprezentować bardzo szerokie spektrum różnorodnych zadań i spraw dotyczących działań samorządu na rzecz mieszkańców, które na co dzień nie zawsze są dostrzegane przez nas samych – powiedział burmistrz.
Najważniejszą informacją dla burmistrza jest przypływ mieszkańców do gminy Rzgów. Na koniec 2018 roku było ich 9972 mieszkańców, aktualnie jest ich ponad 10 tys. Co ciekawe, więcej osób przybyły niż umarło. Wiele samorządów w Polsce boryka się z problemem wyludnienia. W Rzgowie takiego kłopotu nie ma.
Mateusz Kamiński chwalił się również wyróżnieniami jakie otrzymał samorząd.
– Dla mnie ten raport jest próbą udzielenia odpowiedzi na pytanie nad którym nie zawsze się zastanawiamy. Dlaczego jesteśmy dobrze oceniani i jesteśmy liderami w woj. łódzkim. To co dzieje się tutaj to absolutnie polska czołówka. Mamy z czego być dumni – dodał samorządowiec.
W 2018 roku Gmina Rzgów otrzymała następujące nagrody, wyróżnienia oraz szczególne miejsca w rankingach: I miejsce w Lidze Gmin „Dziennika Łódzkiego”. Nagroda Gospodarcza Laur im. Rajmunda Rembielińskiego w kategorii „Samorząd Przyjazny Przedsiębiorcy”. Ranking czasopisma Wspólnota. W kategorii Sukces kadencji 15 miejsce (za lata 2013–2017), a w poprzednim zestawieniu 385 miejsce (za lata 2009–2013). W kategorii Sukces finansowy 20 miejsce (za lata 2013–2017), a w poprzednim zestawieniu 547 miejsce (za lata 2009–2013). W kategorii Sukces ekonomiczny 12 miejsce, a w poprzednim zestawieniu 467 miejsce (za lata 2009–2013). W kategorii Sukces infrastrukturalny 192 miejsce, a w poprzednim zestawieniu 309.miejsce (za lata 2009–2013). Gmina Rzgów otrzymała także wyróżnienie w projekcie „Solidny Partner w środowisku lokalnym”.
Burmistrz odniósł się również do finansów. Przedstawiony został plan wydatków i dochodów za rok 2018, który szeroko omawiany będzie podczas udzielania absolutorium. Włodarz skupił się bardziej na inwestycjach i pozyskiwaniach środków unijnych.
Rośnie liczba mieszkańców, ale również przedsiębiorców. Na podstawie danych GUS wynika, że w gminie Rzgów w 2018 roku w rejestrze REGON zarejestrowanych było 1821 podmiotów gospodarki narodowej, z czego 1300 to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W 2018 roku zarejestrowano 167 nowych podmiotów, a 109 zostało wyrejestrowanych. Dla porównania w 2015 roku nowo zarejestrowanych firm było 134, w 2016 – 129, a w 2017 – 146. Najwięcej w gminie jest mikroprzedsiębiorstw 1737.
Włodarz nie szczędził także pozytywnych słów na temat pracy urzędników. Raport jak w lustrze pokazuje, ile zostało wydanych wniosków i decyzji.
Najważniejszy jest standard życia
Główne cele samorządu to wysoki standard życia mieszkańców oraz rozwój gospodarki i tworzenie atrakcyjnych miejsc do inwestowania.
W ubiegłym roku, na inwestycje, wydano ponad 30 mln zł. To ponad 122 zadań. Największe to rozbudowa oczyszczalni ścieków, kanalizacji, budowa domu kultury.
– Mam świadomość, że rok 2018 i 2019 to są lata rekordowe. Nie będziemy już realizować tylu inwestycji, bo stworzymy warunki na tyle dobre, żeby nasi mieszkańcy mogli korzystać z czystego środowiska, a inwestycje procentowały. Zrobienie tych inwestycji i ich koordynowanie wymaga dużo pracy i organizacji – skomentował.
Poruszona została również kwestia otrzymywania dotacji zewnętrznych. W ubiegłym roku podpisano siedemnaście takich umów opiewających na kwotę około 2 mln zł.
– Jesteśmy w niezwykle trudnej sytuacji. Nas palcami pokazują jako zasobnych. Nikt nie myśli, że w skutek szybkiego zagospodarowania np. Starowej Góry mamy opóźnienia infrastrukturalne. Nam jest podwójnie trudno sięgać po środki zewnętrzne, ale udaje nam się to – dodał.
Gmina Rzgów musi być elastyczna, żeby przyciągnąć inwestorów. Z uwagi na dynamiczny rozwój oraz wzrost zapotrzebowania na tereny usługowe i przemysłowe sukcesywnie sporządzane są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uwzględniające wnioski mieszkańców i inwestorów oraz dostosowujące zapisy planów do ustaleń obowiązującego studium. W okresie sprawozdawczym przystąpiono i prowadzono procedurę sporządzenia miejscowych planów dla 13 obszarów. W 2018 roku zakończono procedurę sporządzania trzech miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego obejmujących m.in. tereny przeznaczone pod zabudowę produkcyjną, składy, magazyny lub zabudowę usługową o łącznej powierzchni 85 ha.
Raport o stanie gminy to ciekawa lektura dla osób interesujących się sprawami lokalnymi. Szeroko opisywane są inicjatywy, realizowane projekty. W skrócie, to co się dzieje przez cały rok w naszej małej ojczyźnie.