Gazeta Rzgowska

JAK DAĆ DRUGIE ŻYCIE ODPADOM Recykling dotyczy każdego

Mieszkańcy naszego regionu segregują odpady i robią to coraz lepiej. Dotyczy to także rzgowskiej gminy. Czy można to robić jeszcze lepiej i skuteczniej, by ulżyć Matce Naturze? – z pewnością tak.

Recykling odgrywa kluczową rolę w ochronie środowiska naturalnego. Pozwala między innymi na ograniczenie zapotrzebowania na surowce nieodnawialne, których wydobywanie wiąże się z nadwyrężaniem naszej planety. Co ważne, w tym zakresie niemal każdy może wesprzeć Matkę Naturę. Dowiedz się, jak w prosty sposób możesz zadbać o Ziemię poprzez segregację i minimalizację odpadów.

ZNACZENIE RECYKLINGU

Recykling to proces, który pozwala na odzyskiwanie surowców wykorzystanych do produkcji różnego rodzaju produktów i opakowań. Tymczasem, na początku lipca bieżącego roku, Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował informację sygnalną dotyczącą ochrony środowiska w Polsce. Eksperci zauważają w niej, że poziom recyklingu odpadów komunalnych uległ drastycznemu pogorszeniu – spadł z 26,7 proc. w 2022 roku do 15,8 proc. w 2023 roku.

Jak wyjaśnia GUS, nie jest to jednak faktyczny spadek, lecz wynik zmiany metodyki opracowywania danych. Według statystyk, w 2023 roku, prawie 6,4 mln ton (47,5 proc.) odpadów komunalnych zostało skierowane do procesów odzysku, a niemal 4,2 mln ton (30,9 proc) do unieszkodliwienia. W pierwszej grupie procesów na recykling przypadło 15,8 proc. (ponad 2,1 mln ton), na kompostowanie lub fermentację 11,8 proc. (niemal 1,6 mln ton), a 20 proc (2,7 mln ton) na przekształcenie termiczne z odzyskiem energii. W 2022 roku szacowano, że do odzysku skierowano prawie 8,2 mln ton odpadów

(61,1 proc), zaś do procesów unieszkodliwienia 5,2 mln ton (38,1 proc).

JAK TO JEST W PRAKTYCE

Segregacja śmieci w gospodarstwach domowych to fundament skutecznego recyklingu. Kluczowe jest rozróżnianie podstawowych grup surowców, takich jak: papier, szkło, plastik i metal oraz bioodpady. Każda z tych kategorii wymaga osobnych pojemników, co pozwala na ich efektywne przetwarzanie.

– Istotne jest nie tylko umieszczanie odpadów w odpowiednich pojemnikach, ale także przestrzeganie kilku zasad. Na przykład, plastikowe butelki po napojach powinny być opróżnione i zgniecione przed wyrzuceniem, a papier nie może być zabrudzony, gdyż to uniemożliwia jego ponowne przetworzenie. Bioodpady, takie jak resztki jedzenia nie mogą zawierać mięsa, kości i ości – tłumaczy Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

CYKL ŻYCIA PRODUKTU

Myśląc kategorią dbałości o planetę w kontekście wyrzucania odpadów, dobrze sobie zadać pytanie o pochodzenie produktu, który i tak trafia później do kosza. Dlatego pomysłem może być dokonanie odpowiedniego wyboru już podczas zakupu konkretnego przedmiotu. Takie działanie nie tylko pomaga ograniczyć ilość odpadów trafiających na składowiska, ale także wspiera globalne wysiłki na rzecz ochrony naszej planety. Kluczowe jest zwracanie uwagi na produkty oznaczone jako ekologiczne oraz te, których opakowania minimalizują użycie tworzyw sztucznych.

SEGREGACJA – RÓB TO SAM!

Małe zmiany, takie jak segregacja odpadów w domu, unikanie jednorazowych produktów czy kupowanie towarów z recyklingu, mogą przynieść wymierne korzyści dla środowiska. Warto pamiętać, że każda inicjatywa ma znaczenie, a nasze codzienne decyzje wpływają na przyszłość planety.

– Wprowadzając do codziennych nawyków proste, ale skuteczne rozwiązania, takie jak korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, unikanie jednorazowych opakowań czy kompostowanie bioodpadów, możemy znacząco zmniejszyć nasz ślad środowiskowy. Te z pozoru drobne czynności nie tylko przyczyniają się do realnej poprawy stanu przyrody, ale także stanowią inspirację dla innych, pokazując, że odpowiedzialne podejście do odpadów to wspólna korzyść – podsumowuje Lisa Scoccimarro.

(AMEST)