Gazeta Rzgowska

FUNDUSZE SOŁECKIE – NIEWIELKIE, ALE POMOCNE NA WSIACH

Zakończyła się kilkuletnia kadencja sołtysów, rozpoczynają pracę nowe rady sołeckie. Te najaktywniejsze nie ograniczają swojej działalności do pełnienia funkcji łączników między mieszkańcami i samorządem gminnym, gdyż owocnie wykorzystują fundusze sołeckie. Nie są one wielkie, ale pozwalają rozwiązać wiele lokalnych problemów. Nie dysponujemy pełnymi danymi za miniony rok, więc przypomnimy to, co udało się zrobić w sołectwach w 2022 roku.

14 sołectw w rzgowskiej gminie miało do dyspozycji prawie 668 tys. zł. Wiele rad sołeckich swoje środki przeznaczyło na doposażenie w sprzęt wiejskich świetlic, strażnic OSP i placów zabaw dla dzieci, np. w Guzewie, Hucie Wiskickiej, Starowej Górze,  inne postawiły na organizację imprez integrujących mieszkańców (Czyżeminek, Grodzisko, Romanów), Gospodarz  sfinansował budynek gospodarczy przy świetlicy, w Kalinku dołożono do zakupu strażackiego wozu bojowego, w Prawdzie zakupiono klimatyzator i dofinansowano zakup nożyc dla OSP, Stara Gadka postawiła na zagospodarowanie terenu przy nowej wiejskiej świetlicy. W samym Rzgowie, gdzie istnieją dwa sołectwa, m.in. dofinansowano OSP. Kilka sołectw dołożyło pieniędzy do prac konserwatorskich i remontów w najcenniejszym zabytku Rzgowa – XVII-wiecznej świątyni.

Rzgowski samorząd od lat wspiera wszelkie inicjatywy sołtysów, czyli radnych bez mandatów. Czasami trudno je rozdzielać od inicjatyw rad sołeckich, OSP czy KGW, ale wszystkie służą lokalnym społecznościom, np. rozbudowano świetlice wiejskie w Romanowie czy Hucie Wiskickiej. Czy wybrane niedawno nowe rady sołeckie wykażą się jeszcze większą inicjatywą niż te, które zakończyły kadencję? – pokaże czas.

Na zdjęciu: w Kalinku dzięki funduszowi sołeckiemu cenne wsparcie uzyskała OSP

Ryszard Poradowski