Gazeta Rzgowska

EWA TYLL – RADNA Z MEDALAMI

Kilka miesięcy temu rzgowscy radni honorowali kulturystę, który zdobył medal. Okazuje się, że w Rzgowie mamy więcej medalistów, choć nie w tak spektakularnej dziedzinie sportu. Mało kto pamięta, że wśród sportowców uhonorowanych wieloma medalami jest znakomita łuczniczka, aktualna radna Ewa Tyll.

Łucznictwu poświęciła 11 lat swojego życia. Już w lutym 2008 roku kilkakrotnie stawała na podium, m.in. zajmując I miejsce drużynowo w Halowych Mistrzostwach Polski w Krakowie. W następnym roku znalazła się także w drużynie, która stanęła na najwyższym stopniu podium podczas Młodzieżowych Mistrzostw Polski rozgrywanych w Legnicy. Dwa lata później trzykrotnie jej drużyna zwyciężała w halowych i młodzieżowych mistrzostwach Polski. Indywidualnie I miejsce zajęła w 2012 r. podczas Akademickich Mistrzostw Polski rozgrywanych w czerwcu w Krakowie.

Były i łucznicze sukcesy zagraniczne, choćby w Turcji podczas Mistrzostw Świata w 2008 roku, gdy stanęła na podium (brązowy medal), a także w Pucharze Europy w Gruzji, gdzie zajęła II miejsce. Warto też przypomnieć, że w 2019 roku reprezentowała Polskę podczas mistrzostw świata w siatkonodze.

Ewa Tyll z powodów zdrowotnych definitywnie zakończyła już karierę łuczniczki. Sprzęt zostawiła w klubie dla kolejnych pokoleń łuczników. Zapytaliśmy ją, czy mogłaby przybliżyć ten piękny sport rzgowskiej młodzieży? Jak się okazuje, myślała o tym, ale łucznictwo, jako dyscyplina olimpijska, jest sportem wymagającym i kosztownym nawet na poziomie amatorskim, ponadto należałoby stworzyć specjalne warunki do treningów (ze względów bezpieczeństwa odrębne pomieszczenie). – Kilka lat temu przybliżyłam rzgowskiej młodzieży łucznictwo, prezentując m.in. sprzęt sportowy i filmiki, widziałam duże zainteresowanie i zadowolenie młodych ludzi. W tej sytuacji polecam amatorom, by związali się z łódzkim Klubem Sportowym „Społem”. Być może dla miłośników tego sportu zorganizuję w przyszłości wypad do łódzkiego klubu na trening rekreacyjny.

Rzgowska sportsmenka zrezygnowała z łucznictwa, ale nadal pasjonuje się sportem. Znalazła się w zwycięskiej drużynie Rzgowa w Mistrzostwach Polski Kobiet w Siatkonodze. Niestety, z powodu niedawnej operacji kolana na kilka miesięcy musi przerwać treningi. Rzgowskiej sportsmence życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!