Gazeta Rzgowska

BĘDZIE MOŻNA WSPOMÓC FINANSOWO RZGOWSKIE ZABYTKI Przełom w podejściu do świadków naszej przeszłości

Formalnie to bardzo ważna uchwała rzgowskich radnych, bo po raz pierwszy potwierdza istnienie innych ważnych zabytków w mieście i gminie, oprócz sztandarowej XVII-wiecznej świątyni, i mówi o tym, że mogą one być dofinansowane z budżetu gminy. Uchwała zatwierdzona przez radnych jednogłośnie podczas ostatniej sesji Rady w dniu 26 kwietnia br. określa zasady przyznawania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru klub ewidencji zabytków prowadzonych przez wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz gminnej ewidencji zabytków znajdujących się w gminie. O dotacje mogą się ubiegać osoby fizyczne i jednostki organizacyjne posiadające tytuł prawny do zabytku. Dotacja ta może być udzielona nawet w wysokości do 10 proc. nakładów koniecznych na prace remontowe lub konserwatorskie.

Podczas dyskusji radny Kordian Skalski zwracał uwagę na to, że wspomniana uchwała powinna pomóc wielu mieszkańcom gminy, których dziś nie stać na roboty konserwatorskie czy remont zabytków. Mówił też o opieszałości, która spowodowała, że wcześniej nie powstała taka uchwała i nie wystąpiono o dofinansowanie innych niż ten najcenniejszy w gminie zabytek. Teraz jest szansa na zmianę sytuacji i trzeba zrobić wszystko, by udało się pozyskać pieniądze na ratowania pamiątek przeszłości.  Obecnie w magistracie trwają prace nad aktualizacją gminnej ewidencji zabytków, jest ona też konsultowana z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Jak zapewnia kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Rzgowie Justyna Błach, aktualna gminna ewidencja niewiele różni się od tej wcześniejszej.

Wspomniana uchwała wchodzi w życie w bardzo trudnym dla samorządu okresie, gdy z powodu kryzysu gospodarczego i szalejącej wciąż inflacji ograniczono lub skreślono wiele inwestycji i w kasie samorządu brakuje pieniędzy. Ponadto budżet na ten rok jest już zamknięty, a uchwała obowiązuje jedynie do czerwca 2024 roku. Należy mieć nadzieję, że zostanie przedłużona i że kondycja finansowa gminy w najbliższych latach poprawi się. Byłoby dobrze również, gdyby radni wykazali jeszcze większe niż dotąd zainteresowanie przeszłością i zabytkami gminy, choćby powstaniem ekspozycji muzealnej czy ratowaniem zabytków architektury, które niedługo mogą zniknąć z powierzchni ziemi…

R.Poradowski