Chyba niewiele wniosków wyciągamy z przeszłości. Wiosenna aura sprawia, że na polach, łąkach i w ogrodach rozpoczęły się prace przygotowawcze i jednocześnie ruszyło wypalanie traw. Choć w gminie przy tej ostatniej czynności całkiem niedawno stracił życie jeden z mieszkańców, wciąż nie brak ludzi bez wyobraźni. A przecież chwila nieuwagi może kosztować ludzkie życie. To wypalanie traw jest nielegalne, sprzeczne z prawem, a także bardzo niebezpieczne.
Mimo licznych apeli i kampanii informacyjnych wciąż nie brakuje osób przekonanych, że wypalanie traw użyźnia glebę czy „oczyszcza” nieużytki. Nic bardziej mylnego! Wysoka temperatura ognia niszczy warstwę próchniczną gleby, zabija mikroorganizmy odpowiedzialne za jej żyzność, a gęsty, toksyczny dym szkodzi ludziom i zwierzętom. Ogień rozprzestrzenia się w niekontrolowany sposób, zwłaszcza przy zmiennym wietrze i suchym podłożu. Pożary traw często przenoszą się na pobliskie lasy, zabudowania mieszkalne i gospodarcze, a nawet obiekty przemysłowe. Zdarza się, że kończą się one tragicznie – utratą dobytku, a także życia ludzi i zwierząt.
Wypalanie traw to nie tylko naruszenie prawa, ale przede wszystkim ogromne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego:
• dym z pożarów traw stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, szczególnie dzieci, osób starszych oraz chorych na astmę.
• zadymienie ogranicza widoczność na drogach, co może prowadzić do niebezpiecznych wypadków drogowych.
• w ogniu giną zwierzęta, takie jak ptaki, jeże, zające i inne, które nie mają szans na ucieczkę.
• dym zabija pszczoły i inne owady zapylające, co negatywnie wpływa na plony i środowisko.
• gleba po wypaleniu staje się jałowa, tracąc swoje naturalne właściwości i zdolność do regeneracji.
Policja ma obowiązek przeciwdziałać wszelkim działaniom zagrażającym życiu, zdrowiu i mieniu obywateli. Każda informacja o wypalaniu traw spotka się z natychmiastową reakcją funkcjonariuszy.
Pamiętaj: twój telefon na numer alarmowy 112 może zapobiec tragedii. Reaguj, jeśli widzisz wypalanie traw lub innych niebezpiecznych zachowań.
Źródło: Biuro Prewencji KGP
Ryszard Poradowski