Z okazji święta patrona rzgowskiej parafii św. Stanisława Męczennika (8 maja) tradycyjnie od pokoleń odbywa się odpust. W tym roku znaczne fragmenty ulicy Nadrzecznej i Łódzkiej wypełniły dziesiątki straganów z obwarzankami, różnorodnymi zabawkami dla dzieci, a także dewocjonaliami. Piękna wiosenna aura sprawiła, że na odpust przybyli nie tylko rzgowianie, ale i mieszkańcy pobliskich Pabianic czy Łodzi. W porównaniu z odpustami w ostatnich latach tegoroczny był największy.
Św. Stanisław, biskup krakowski w XI stuleciu popadł w konflikt z królem Bolesławem Szczodrym i został zamordowany. Właściwie od śmierci trwa kult niepokornego kapłana. Jest on patronem nie tylko rzgowskiej świątyni (także ok. 300 kościołów w kraju, ale i Polski oraz archidiecezji łódzkiej. Z okazji święta patrona w rzgowskim kościele obchody miały rangę uroczystości liturgicznej.
Rzgowska parafia erygowana została w 28 marca 1489 roku przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana Gruszczyńskiego. Istniejąca dziś świątynia wzniesiona została w 1630 roku z inicjatywy krakowskiej kapituły, w której dobrach znajdował się ówczesny Rzgów. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się obraz przedstawiający króla i bpa Stanisława, odrestaurowany niedawno podczas prac konserwatorskich w tym zabytkowym obiekcie.
R.Poradowski