XII Koncert Kolęd i Pastorałek zorganizowany w Rzgowie z inicjatywy Domu Kultury i miejscowej parafii (21 stycznia 2024 r.) przeszedł do historii i zapewne zapamiętany zostanie jako jeden z najciekawszych, m.in. ze względu na różnorodny repertuar i dużą liczbę goszczących zespołów.  W przeciwieństwie do początkowych edycji chóry coraz częściej korzystają z różnorodnych instrumentów muzycznych.

Gospodarzem koncertu był Rzgowski Chór „Camerata”, obchodzący w listopadzie 20-lecie istnienia. Kieruje nim od początku założycielka zespołu Izabela Kijanka. Chór zaprezentował 3 utwory w opracowaniu Mirosława Piotrowskiego i Ireneusza Kijanki, a w jednym z utworów na skrzypcach grała dyrygent zespołu Izabela Kijanka.

Z kolei Chór Mieszany „Pochodnia” działający przy Politechnice Częstochowskiej i kierowany przez Aleksandrę Łabęcką zaśpiewał także 3 utwory, m.in.  „Hola, hola pasterze z pola” w opracowaniu Andrzeja Kusztyba. Jako trzeci w rzgowskiej świątyni zaprezentował się Chór „Radość Życia” istniejący od półwiecza, prowadzony przez Tadeusza Jacka Małża. Od lat gości on w Rzgowie. Zespół zaprezentował m.in. „Bracia, patrzcie jeno” Franciszka Karpińskiego. Kolejny Zespół Wokalny „Ale!Babki” spod częstochowskiej Kruszyny, debiutujący w Rzgowie, istniejący od 2011 roku, prowadzony jest  przez Aleksandrę Łabęcką. Zespół zaśpiewał m.in. „Złotą Jerozolimę” z repertuaru „Skaldów” oraz „Hej w dzień narodzenia” w opracowaniu Adama Lewandowskiego.

Jako piąty z kolei przed rzgowską publicznością stanął Chór Parafii św. Archaniołów Rafała i Michała z Aleksandrowa Łódzkiego (w tej miejscowości istnieją obecnie aż 3 chóry), przez lata kierowany przez Ireneusza Kijankę. Zespół, którego dyrygentem jest Natalia Kaźmierczak, zaśpiewał m.in. ukraińską kolędę „Radość dziś nastała”. o 3 utwory jako następne przedstawiło Stowarzyszenie Śpiewaczo-Muzyczne im. F. Chopina z Konstantynowa Łódzkiego, pod kierunkiem Mariusza Jarkowskiego, istniejące już… 115 lat. Z kolei chór znany w Rzgowie od lat – Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki z Aleksandrowa Łódzkiego (zał. W 1923 r.), pod kierunkiem Piotra Ranfelda zaprezentował m.in. kolędę staropolską „Nuż my dziś krześcijani…”. Jako ostatni w koncercie wystąpił debiutujący w Rzgowie Chór Miejski „Arce Cantores” z Gostynina, który przedstawił m.in. „Zaśpiewajmy Jezuskowi” oraz „Jezusa narodzonego…” – oba utwory w opracowaniu Grzegorza Starfirskiego.

Rzgowskie koncerty kolęd i pastorałek zapisały się już trwale w kalendarzu imprez kulturalnych Rzgowa, potwierdzając jeszcze raz umiłowanie muzyki i śpiewu w grodzie nad Nerem. Burmistrz Rzgowa podziękował organizatorom i uczestnikom koncertu za wspaniałą ucztę duchową, a ks. Krzysztof Florczak do tych podziękowań i gratulacji dołączył zaproszenie na kolejny tego typu koncert w 2025 roku. Słowa podziękowania należą się też szczególnie Izabeli Kijance, która od lat rozsławia muzykę i śpiew nie tylko w Rzgowie.

Ryszard Poradowski