Z usług rzgowskiej firmy ZNIKRO należącej do Jana i Macieja Hejwowskich korzysta od lat wiele instytucji, które chcą przywrócić dawny blask różnorodnym zabytkom. Dotyczy to m.in. muzeów, klasztorów i kościołów w całej Polsce. Renowacja zabytkowych przedmiotów wyposażenia np. świątyń to niejako dodatkowa specjalność rzgowskiej firmy, bowiem na co dzień zajmuje się ona galwanizowaniem różnorodnych urządzeń i elementów technicznych.

Przez lata stałym klientem było Muzeum Miasta Łodzi, dla którego w Rzgowie przywracano dawną świetność różnorodnym detalom. Te po renowacji w ZNICRO można oglądać m.in. w muzealnych gablotach. Z kolei dla diecezji łowickiej renowacji poddano zabytkową XVIII-wieczną monstrancję, z którą czas nie obszedł się raczej łaskawie. Po renowacji wyglądała jak nowa.

Tabernakulum to bardzo ważny element wyposażenia świątyń. Wiele starych odzyskuje tu dawny wygląd, w ZNICRO powstają też nowe tego typu urządzenia metalowe dla odbiorców w całym kraju, m.in. dla łaskiej kolegiaty. W ubiegłym roku dwa tabernakula pojechały do Belgii.

Zakład Usług Galwanicznych ZNICRO istnieje już 33 lata. Założył go Jan Hejwowski, który powoli wycofuje się z rządzenia i koncentruje się raczej na doradztwie synowi Maciejowi. Ten ostatni, znakomicie wykształcony chemik, podwójny magister – jak mówi jego ojciec – właściwie prowadzi firmę.

Zabytkowa monstrancja, dla której czas niwe był zbyt łaskawy, po renowacji wygląda jak nowa

R.Poradowski