To było udane dwudniowe święto Rzgowa. Dopisała pogoda, a i organizatorzy spięli się, by mieszkańcy i goście nie narzekali na brak atrakcji. A te były zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i trochę starszych. „A na finał zespół „Blue Cafe” zaprezentował swoje najlepsze przeboje przy kilkutysięcznej widowni.
Otwarcia święta Rzgowa dokonał burmistrz Mateusz Kamiński w towarzystwie zastępczyni Moniki Pawlik oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Jarosława Świerczyńskiego z wieloma radnymi, na stadionie, gdzie odbywały się imprezy w pierwszym dniu święta grodu nad Nerem, była również prezes Holdingu „Ptak” Nina Ryszka-Olbrychowska, wspierająca organizatorów tej wielkiej dwudniowej imprezy promocyjno-rozrywkowej, a także radna powiatowa Magda Stasiak.
Sobota na stadionie przy ul. Tuszyńskiej przebiegała nie tylko pod znakiem wielu atrakcji i wydarzeń, ale i rekreacji, bowiem sporą ofertę przedstawiła gastronomia, tym razem nie brakowało miejsc dla tych, którzy pod parasolami chcieli odpocząć. Inni całymi rodzinami rozlokowali się na murawie, podziwiając np. młodych solistów ze szkółki wokalistów Marka Binkowskiego ze rzgowskiego GOK. Konkluzja była jedna – rosną nam nowe talenty!
Oprócz zespołów wokalnych na scenie pojawili się rycerze w średniowiecznych zbrojach, którzy toczyli pojedynki. Można było dotknąć prawdziwej zbroi, ale i posłuchać ciekawych komentarzy na temat uzbrojenia i walk sprzed wieków. Najmłodsi mogli też postrzelać z łuku.
Tradycyjnie nie brakło również sztandarowego dilera pojazdów osobowych – firmy „Landcar” ze Starowej Góry, która zaprezentowała najnowsze modele Kia, także samochody elektryczne. Sam prezes Zarządu Michał Krzewiński udzielał informacji o popularnych na polskim rynku pojazdach.
W niedzielę, w ramach Dni Rzgowa w Parku Miejskim im. Adama Mickiewicza, owym salonie grodu nad Nerem, jak określają to miejsce sami rzgowianie, odbył się Piknik Rodzinny. Rzeczywiście nie brakowało atrakcji takich jak dmuchańce, wata cukrowa, tradycyjna lemoniada czy konkursy ekologiczne organizowane przez Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. Na tymże stoisku można było zobaczyć żywe wiewiórki z hodowli Sylwestra Binkowskiego. Prawdziwą furorę, jak zawsze, robiło stoisko firmy „Grot”, na którym ambasadorka tej firmy Klaudia Budny prezentowała kulinarne przepisy na dania z wędlin i mięs, prezentując kulinarne cuda, np. ze smakowitej kaszanki.
A na scenie też działy się cuda. Orkiestra Dęta pod batutą Jerzego Klepaczki znów wspięła się na wyżyny, prezentując kilka udanych utworów, gorąco oklaskiwanych przez publiczność. Podobnie było w przypadku Rzgowskiego Chóru „Camerata” z Domu Kultury prezentującego swoje piosenki, łącznie z hitem o mieście nad Nerem. Jak zwykle energią kipiała szefowa Izabela Kijanka, podobnie jak znakomicie się prezentujący chór występujący w nowych białych tunikach.
Mimo upału na scenie świetnie pokazali się również młodzi tancerze ZPiT „Rzgowianie” pod kierownictwem Renaty Furgi. Wełniane stroje grzały tego dnia niemiłosiernie, a do tego niektóre ważyły nawet… 15 kg, ale młodzi artyści, idąc śladem starszych koleżanek i kolegów z zespołu, pokazali klasę, jak na „Rzgowian” z czterdziestoletnim dorobkiem przystało.
Tego dnia gościem specjalnym był znany piosenkarz Wojciech Gąssowski, znany z takich przebojów jak „Gdzie się podziały tamte prywatki” czy „Zielone wzgórza nad Soliną”. W Rzgowie zaprezentował swoje największe przeboje, bawiąc doskonale publiczność i wykazując znakomitą żywiołowość i kondycję, której mógłby mu pozazdrościć niejeden dziadek…
To były dwa dni świetnej zabawy, a także promocji Rzgowa. Łódzka TVP 3 reklamowała miasto i mieszkańców, liczni goście bawili się znakomicie zarówno na stadionie jak i na pikniku w parku miejskim. „Powtórka z rozrywki” będzie za rok, ale już na początku września kolejna impreza dla mieszkańców – dożynki gminne w Starowej Górze.
Ryszard Poradowski



























