To był dobry rok – tak strażacy z OSP w Kalinku podsumowali 2023 r. Udało im się pozyskać sporo środków na zakup sprzętu (m.in. 2 piły, samochód Fiat Doblo), zainstalowano podświetlony napis na elewacji frontowej, ocieplono dwie ściany strażnicy i zorganizowano uroczyste obchody 100-lecia jednostki. Prawdopodobnie w dziejach OSP nigdy dotąd nie było tak dobrego okresu rozwoju straży.   A przecież trzeba też wspomnieć o Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej, która liczy dziś 25 członków, w tym 12 dziewcząt. To tylko niektóre z danych znajdujących się w sprawozdaniu za 2023 r. naczelnika OSP Wojciecha Grzegorzaka.

W minionym roku były też inne osiągnięcia: w powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych dziewczęta z MDP uplasowały się na II miejscu, a w gminnych – na I, strażacy wyjeżdżali do 12 akcji ratowniczo-gaśniczych, w tym do 9 pożarów. W akcjach tych uczestniczyli: Paweł Dudek, Wojciech Grzegorzak, Sławomir Jardzioch, Tomasz Jardzioch, Jakub Jaszczyk, Maciej Klimek, Piotr Modranka, Bartosz Samiec i Jacek Siotor.

Na wniosek Komisji Rewizyjnej Zarząd otrzymał absolutorium. Podziękowanie za owocną pracę i zaangażowanie złożyli druhom: burmistrz Rzgowa Mateusz Kamiński i jego zastępczyni Monika Pawlik, podkreślając dobrą współpracę zarówno OSP jak i KGW z samorządem (współpraca popłaca), radna powiatowa Edyta Waprzko, a także prezes OSP Stanisław Samiec. Do gratulacji dołączył również prezes Zarządu Oddziału Powiatowego i zarazem Gminnego ZOSP RP – Dariusz Krzewiński. Jednocześnie przybliżył plany na bieżący rok, m.in. zorganizowanie obozu szkoleniowo-wypoczynkowego dla młodzieży w Leśnym Borze k. Ełku, obchody Powiatowego Dnia Strażaka oraz przydzielenie dotacji na zakup nowego średniego pojazdu.

Ponad 6 mln zł przeznaczył rzgowski samorząd na potrzeby jednostek OSP w latach 2017-2023. Dzięki temu wsparciu jednostki z gminy pozyskały łącznie 18 samochodów, co uznać należy za bezprecedensowe osiągnięcie – mówił M. Kamiński. Przypomniał jednocześnie, że tylko w 2015 roku, gdy większość w Radzie Miejskiej Rzgowa demolowała budżet, nie dopuszczono do zakupu ani jednego pojazdu.  – Dziś chcę wspierać wasze działania, życząc jednocześnie, by wam się dobrze wiodło.

W spotkaniu uczestniczył również radny Rady Miejskiej Przemysław Szczech, który w rozmowie z reporterem mówił o ambitnych planach druhów na bieżący rok, związanych nie tylko ze szkoleniem, profilaktyką i opieką nad strażacką młodzieżą, ale i kontynuowaniem modernizacji strażnicy (zbudowanej w latach 1996-1998).

Ryszard Poradowski