Jak wygląda promocja najnowszej książki Anny Stryjewskiej „Córka Racheli”, jakie tajemnice okupacyjnej Łodzi kryją się na kartach tej powieści historycznej? -odpowiedzi na te i inne pytania będzie można uzyskać podczas spotkania z pisarką w Bibliotece Publicznej w Rzgowie w dniu 12 marca br. (godz. 18). Będzie też dobra kawa, tort z okładką książki i przyjazna atmosfera.
Anna Stryjewska, autorka wielu popularnych powieści obyczajowych, przyzwyczaiła nas już do promowania swoich książek w rzgowskiej Bibliotece Publicznej. 12 marca (godz. 18) odbędzie się kolejna tego typu impreza, tym razem związana z oddaniem do rak czytelników książki „Córka Racheli”. Jak dowiadujemy się z zapowiedzi Wydawnictwa Skarpa Warszawska, z którym współpracuje autorka, kolejna powieść A. Stryjewskiej naszpikowana jest emocjami związanymi z walką o ludzkie życie.
Początek wojny, Łódź zostaje wcielona do Rzeszy i przemianowane na Litzmannstadt. Niemcy likwidują wszelkie symbole polskości, burzą pomniki, zmieniają nazwy ulic i terroryzują Polaków. Masowo wysiedlają ludzi, germanizują i wprowadzają godzinę policyjną. W Radogoszczu zakładają więzienie polityczne, a w lasach lućmierskich dokonują potwornych zbrodni na łódzkiej inteligencji. Mieszkańcy miasta żyją w permanentnym strachu o życie swoje i bliskich. Za najmniejsze uchybienie grozi surowa kara, a nawet śmierć.
W tym okrutnym świecie wraz ze swoimi przyjaciółmi żyje Apolonia i powierzone jej na początku wojny, żydowskie dziecko. Z pomocą Marcela próbuje ustalić, co stało się z panią Weissową, ale okazuje się, że wszystkie ślady prowadzą donikąd. Poszukiwania ściągają niepotrzebną uwagę i pewnej nocy, do kamienicy, w której mieszka wdowa po Chrynieckim, wpada gestapo. Ta sytuacja, która przez przypadek kończy się dla domowników szczęśliwie, wymusza poważne decyzje. Postanawiają ukryć córkę Racheli i wszelkimi sposobami próbują dostać się na wieś. Jak skończy się ta ucieczka i walka o przetrwanie? Co przyniesie bohaterom koniec wojny i początek nowego ładu? Jak potoczą się dalsze losy Apolonii Chrynieckiej i jej przyjaciół?
Ryszard Poradowski
