Wakacje i szczyt urlopowy już prawie za nami, a przed nami ciekawa oferta kulturalna dla mieszkańców rzgowskiej gminy. Przygotował ją Dom Kultury przy ul. Szkolnej, o czym informuje dyr. placówki Joanna Papuga Rakowska.

Już 7 września br. odbędzie się plener malarski „Rzgów pędzlem malowany”. Tegoż dnia (godz. 18) na scenie GOK – spektakl teatralny „Kochaj mnie, kochanie moje”. Po raz trzeci zaprezentowany zostanie ten spektakl w wykonaniu grupy teatralnej „Za Żyletą”. To wyjątkowo poruszająca historia pełna humoru, o małżeństwie z 30-letnim stażem, które wiodło spokojne i ustatkowane życie aż do momentu, kiedy Halina uświadomiła sobie, że najwyższy czas zmienić dotychczasowe życie i obudzić w mężu pożądanie. Namawia go na wspólny wyjazd nad Lazurowe Wybrzeże do luksusowego hotelu z myślą, że ponownie odnajdą młodzieńczą miłość, która z biegiem lat wygasła. Halina w walizkę pakuje między innymi podręcznik do kamasutry, który ma pomóc na nowo rozpalić ich życie intymne. Czy odnajdą się ponownie i uratują małżeństwo?

8 września odbędą się gminne dożynki, tym razem w Starowej Górze. 14.września – Święto Pieczonego Ziemniaka w tejże miejscowości, o czym już pisaliśmy. A 14-15 września jednoaktowy musical „Powoli Molly”, zaplanowany na ośmiu aktorów i siedmioosobowy zespół instrumentalny. W muzyce dominuje jazz z elementami rocka oraz muzyki funk. Choreografie nawiązują do stylistyki broadway, authentic oraz modern jazz. Zarówno muzyka, scenariusz, teksty piosenek jak i choreografie zostały stworzone od podstaw na potrzeby spektaklu i nie były nigdy wcześniej prezentowane. Spektakl opowiada o Molly – młodej scenarzystce, która po zderzeniu z dużą falą krytyki próbuje uciec przed konsekwencjami i niejasnościami w swoim życiu. Okazuje się to jednak dosyć mocno skomplikowane…

Spektakl jest oddolną inicjatywą studentów i absolwentów uczelni artystycznych, głównie Akademii Muzycznej w Łodzi, specjalności musical oraz UMFC w Warszawie. Pomysłodawczynią projektu, autorką scenariusza, tekstów piosenek oraz projektów kostiumów jest Katarzyna Mazurkiewicz. Kompozytorem oraz twórcą uczestniczącym w powstawaniu spektaklu od samego początku jest Łukasz Czyż. Reżyserką – Katarzyna Dąbkowska, autorką choreografii Agnieszka Łuczyńska, a kierownikiem muzycznym oraz aranżerem jest Krzysztof Brzeziński.

21 września (godz. 18) – kolejny spektakl teatralny pt. „Paskuda”. To baśń przygotowana przez młodszą grupę teatralną „Miś Filiś” oraz aktorów z grupy teatralnej „Za Żyletą”. Akcja rozgrywa się w dwóch graniczących ze sobą królestwach. Jednym z nich zarządza chciwy Król Henryk, który za wszelką cenę chce podbić królestwo potężnej Czarownicy – Knieje. Król przed śmiercią obiecuje oddać królestwo oraz swoją córkę temu, kto zniszczy Czarownicę. Młody wojownik Stefan podstępem zdobywa sympatię Diaboliny, po czym pozbawia ją skrzydeł. Szczęśliwy Król Henryk oddaje Stefanowi królestwo oraz rękę swojej córki, lecz Diabolina planuje się zemścić na niewiernym przyjacielu.

I jeszcze jedna impreza kulturalna – 27 września (godz. 17) – wernisaż wystawy prac Doroty Galant. Rzgowianie poznali już jej obrazy, teraz będzie okazja do bliższego przyjrzenia się twórczości malarki.

Źródło: GOK

Ryszard Poradowski